Production, characterization and industrial applications of radar absorbing materials
Radar absorblayan malzemelerin üretilmesi, karakterizasyonu ve endüstriyel uygulamaları
- Tez No: 374022
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Defense and Defense Technologies, Ceramic Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Elektromanyetik spektrumda 8–12 GHz frekans aralığı mikrodalgalar olarak adlandırılır ve havacılık radar uygulamalarında kullanılır. Radar kesit alanı bir cismin radar tarafından tespit edilebilirliğini ifade eden bir büyüklüktür ve radar kesit alanının büyümesi cismin daha kolay tespit edilebildiğini gösterir. Radar absorblayan malzemeler (RAM) radara geri yansıyan elektromanyetik enerjiyi absorbe ederek azaltırlar ve böylece radar kesit alanı azalmış olur. RAM' in çalışma şekli, manyetik ve dielektrik malzemelerin kayıplı özelliklerinden faydalanarak empedans eşlemesi ya da malzemenin içine giren elektromanyetik dalganın zayıflatılmasına dayanır. Bu tez kapsamında öncelikle baryum hegzaferrit tozları sol-jel yöntemiyle sentezlenmiştir. Titanyum ve Lantanyum elementleri doplanmış baryum hegzaferrit üretilmesi amacıyla uygun stokiyometrik oranlarda yapıya katılmıştır. Üretilen kserojeller ön ısıl işlemden sonra kimyasal bağ yapılarının araştırılması ve termal davranışlarının belirlenmesi amacıyla sırasıyla FTIR ve DTA/TG cihazıyla karakterize edilmiştir. Sinterleme işleminden sonra üretilen tozların X-ışını Difraktometresi (XRD) ve Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) ile sırasıyla faz yapıları belirlenmiş ve elemental analizi yapılmıştır. Tane morfolojisi Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) yardımıyla incelenmiştir. Son olarak baryum hegzaferrit tozlarının manyetik özellikleri Titreşimli Örnek Manyetometresi (VSM) ile belirlenmiştir. Sentezlenen tozlar karakterizasyon işlemlerinden sonra kütlece yüzde elli oranında polyester reçine ile karıştırılmıştır. Reçine döküm yöntemi ile 4,5 mm kalınlığında kompozit numuneler üretilmiştir. Kompozit numunelerin mikrodalga absorblama özellikleri Vektörel Ağ Analizörü (VNA) yardımıyla 8-12 GHz aralığında karakterize edilmiştir. Kompozit numunelerin elektromanyetik dalga absorblama özelliklerinin tatmin edici düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The frequency range 8–12 GHz in electromagnetic spectrum is named microwave region and uses in the field of airport radar applications. Radar Cross Section (RCS) is a measure of how detectable an object is with radar and a larger RCS indicates that an object is more easily detected. Radar absorbing materials (RAM) reduce the electromagnetic energy reflected back to the radar by means of absorption thence RCS diminishes. The technique of RAM based on, lossy characteristics of dielectric or magnetic materials that present the appropriate impedance matching or attenuates the radar wave once it enters the material. In this thesis, barium hexaferrite powders were produced by sol-gel method. Titanium and Lanthanum elements were substituted to the raw materials with appropriate stoichiometric ratios to obtain doped barium hexaferrite powders. After pre-heat treatment process, the produced xerogels were characterized with FTIR in order to investigate the nature of the chemical bonds formed and DTA-TG analysis for define thermal behavior of dry gels. After final sintering process, X-ray Diffractometry (XRD) and X-ray Photoelectron Spectroscopy (XPS) were used for phase identification and elemental analysis of produced powders respectively. In order to examine the particle morphology of powders, scanning electron microscopy (SEM) was used. Finally Vibrating Sample Magnetometer (VSM) was utilized to investigate the magnetic properties of barium hexaferrite powders. After characterization of the synthesized powders, they were mixed with polyester resin by the weight rate fifty percent. 4.5 mm thick composite samples were produced by resin casting method. The composite samples were characterized to determine their microwave absorbing properties through Vector Network Analyzer (VNA) in the range of 8-12 GHz. It was concluded that composite samples have satisfactory electromagnetic wave absorbing abilities.