The impact of social media marketing activities on brand equity and customer response in Turkish apparel industry: A comparative study between Turkish and Moroccan customers
Türk hazır giyim sektöründe sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin marka değeri ve müşteri yanıtı üzerindeki etkisi: Türk ve Faslı müşteriler arasında karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 760595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Türk hazır giyim sektöründe sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin (SMPF) marka değeri (marka bilinirliği ve marka imajı) yaratma ve firmaya yönelik müşteri yanıtı (daha yükdek ücret ödemek ve sadakat) üzerindeki etkisini araştırmayı ve sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin Faslı ve Türk müşteriler arasındaki etkisini karşılaştırmayı hedeflemektedir. Nicel bir araştırma yapılmış ve Türk hazır giyim sektörünün temsilcilerinden biri olarak kabul edilen ve ismi çalışma boyunca X olarak anılacak olan bir Türk tekstil markasının 140 Türk ve 163 Faslı müşterisinden veri toplamak için bir anket kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programı 28.0 ve SmartPLS 4.0 ile analiz edilmiştir. Bulgular sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin marka değeri üzerinde önemli bir etkiye ve ayrıca müşteri yanıtı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca sonuçlar, marka değerinin sosyal medya pazarlama faaliyetleri ve müşteri yanıtı üzerindeki arabuluculuk etkisi göstermektedir. Ayrıca elde edilen verilerle yapılan analizler, sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin Türk ve Faslı müşteriler arasında farklılık göstermediğini gösterdiği için sonuçlar tarafından desteklenmemiştir. Bu araştırma sonucunda, mevcut veriler ve koşullar altında, Türk hazır giyim markalarının sosyal medyadaki varlıkları ve SMPF kullanmaları, güçlü bir marka değeri inşa etmelerine yardımcı olmakta ve olumlu bir müşteri yanıtı elde etmelerini sağlamaktadır sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of social media marketing activities (SMPF) on the creation of brand value (brand awareness and brand image) and customer response (paying higher wages and loyalty) towards the company in the Turkish ready-made clothing industry, and to examine the relationship between social media marketing activities and Moroccan and Turkish customers. aims to compare the effect. Quantitative research was conducted and a questionnaire was used to collect data from 140 Turkish customer and 163 Moroccan customer of a Turkish textile brand that is considered one of the representatives of the Turkish ready-made clothing industry and will be referred to as X throughout the study. The collected data were analyzed with the SPSS program 28.0 and SmartPLS 4.0. The findings show that social media marketing activities have a significant impact on brand equity as well as a positive impact on customer response. In addition, the results show the mediating effect of brand equity on social media marketing activities and customer response. In addition, the analyzes made with the data obtained were not supported by the results as they showed that social media marketing activities did not differ between Turkish and Moroccan customers. As a result of this research, it has been concluded that, under the available data and conditions, Turkish ready-made clothing brands' presence on social media and their use of SMPF help them to build strong brand equity and obtain a positive customer response.