Novel optimization models to generalize deep metric learning
Derin metrik öğrenmeyi genelleyen yenilikçi optimizasyon modelleri
  1. Tez No: 760619
  2. Yazar: YETİ ZİYA GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN ALATAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Derin metrik öğrenme (DMÖ), imge gibi anlamsal bilgi içeren verilere parametrik bir fonksiyonun, fonksiyonun değerleri arasındaki l2-uzaklığı anlamsal yakınlığı yansıtacak şekilde yakıştırılmasını amaçlar. Bu davranışa sahip fonksiyonlar görüntü uzayındaki ikişerli sınıf-içi/-dışı yakınlık kısıtlarının ihlalini cezalandıran ampirik beklenen kayıp değerlerinin en-küçültülmesi ile hesaplanır. Kayıp formülasyonlarında her sınıf için öğrenilebilir görüntü vektörü içeren vekil-tabanlı yaklaşımlar en iyilerdir. Bu çalışmada öncelikle vekil-tabanlı yaklaşımların genelleştirme hatalarının karakterizasyonu incelenmiştir. DMÖ bir şans-kısıtlı en-iyileme problemi olarak yeniden tanımlanmıştır. Özenli teorik analiz ile yinelemeli olarak vekil-tabanlı kayıpların en-küçültülmesi ve vekillerin yeni örnekler ile ilklendirilmesinin DMÖ için daha iyi genelleme sağlayabileceği gösterilmiştir. İkincil olarak, DMÖ için elzem gereklilik olan eğitim-dışı sınıflar üzerine genelleme çalışılmıştır. Sıkça kullanılan etkin bir bilgi ortaklama yöntemi olan bütünsel ortalama (BO) incelenmiştir. Teorik ve deneysel bulgular ile BO'nun etkinliği her bir öznitelik vektörünün anlamsal bir olguyu temsil etmesi ve BO'nun bu olguların dışbükey bileşimi olmasıyla açıklanmıştır. Bu kapsamda BO, öğrenilebilir bir ortaklama yöntemi ile genelleştirilmiştir. Önerilen yöntem BO'ya iki ayrık özellik kazandırmaktadır: i) istenmeyen bilgiyi atmayı öğrenerek anlamsal olguların altkümesini seçebilme, ii) her olgunun önemini gözeten ağırlıkları öğrenebilme. Ek olarak, önerilen yöntemin eğitim-dışı sınıflar için genelleyebilmesine yönelik yenilikçi bir ceza fonksiyonu biçimlendirilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında sunulan katkıların etkinliği yaygın kullanılan 4 adet referans veri-seti üzerinde yapılan kapsamlı deneysel çalışmalar ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deep metric learning (DML) aims to fit a parametric embedding function to data of semantic information (e.g. images) so that l2-distance between embedded samples is low whenever they share similar semantic entities. An embedding function of such behavior is attained by minimizing empirical expected pairwise loss that penalizes inter-/intra-class proximity violations in embedding space. Proxy-based methods which use a learnable embedding vector per class in their loss formulation are state-of-the-art. We first address characterizing generalization error of proxy-based methods. We reformulate DML as a chance-constrained optimization problem and through careful theoretical analysis, we show that DML with better generalization guarantees can be achieved by iteratively minimizing a proxy-based loss and re-initializing proxies with embeddings of new samples. Second, we consider critical desideratum for DML: generalization to unseen data. We analyze global average pooling (GAP) which is an effective architectural choice to aggregate information in DML. With theoretical and empirical supports, we explain effectiveness of GAP by considering each feature vector as representing a different semantic entity and GAP as a convex combination of them. Following this perspective, we generalize GAP and propose a learnable generalized sum pooling method (GSP) improving GAP with two distinct abilities: i) the ability to choose a subset of semantic entities, effectively learning to ignore nuisance information, and ii) learning the weights corresponding to the importance of each entity. We further propose a zero-shot loss to ease the learning of GSP. We show the effectiveness of our contributions with extensive evaluations on 4 popular DML benchmarks.