Kümeleme analizi yöntemleri ile covıd-19 verilerinin incelenmesi
Investigation of covid-19 data using with clustering analysis methods
  1. Tez No: 760621
  2. Yazar: EZGİ SEREN CANBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN KÖKSAL BABACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kümeleme analizi, çok değişkenli istatistiksel yöntemlerden biridir. Veri madenciliğinde sıkça kullanılan bu analiz, çok sayıda değişkene ait gözlem birimlerini gruplar içi homojen ve gruplar arası heterojen bir yapı oluşturacak şekilde kümelere ayırma işlemidir. Bu çalışmada kümeleme analizinin çalışma alanlarına, analiz yöntemlerinin sınıflandırılmasına ve bu yöntemlerin çalışma prensiplerine yer verilmiştir. Dünyada büyük etki gösteren Covid-19 salgınına ilişkin 52 ülkeye ait veri internet üzerinden elde edilmiştir. Söz konusu veri seti ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış olarak dört dönem biçiminde alınarak açık kaynak kodlu Python programı ile ülkelerin sınıflandırılmasına yönelik kümeleme analizi gerçekleştirilmiştir. Kümeleme analizi, K-Ortalamalar algoritması ve Ward yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup, küme sayısının belirlenmesinde Elbow yönteminden faydalanılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen kümeler karşılaştırılmış ve her iki yöntem için farklı kümelemelerin elde edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cluster analysis is one of the multivariate statistical methods. This analysis, which is frequently used in data mining, is the process of dividing the observation units of many variables into clusters to form a homogeneous structure within groups and heterogeneous between groups. In this study, the working areas of cluster analysis, the classification of analysis methods and the working principles of these methods are given. The data of 52 countries regarding the Covid-19 pandemic, which has a great impact in the world, was obtained from the internet. Clustering analysis for the classification of countries was carried out with the open source Python program by creating four periods as spring, summer, autumn and winter for the data set. Cluster analysis was performed with the K-Means algorithm and Ward's method, and the Elbow method was used to determine the number of clusters. The clusters obtained as a result of the analysis were compared and it was observed that different groups were formed.