Hekimlerin Covıd-19 deneyimleri üzerine niteliksel bir araştırma: İstanbul'da bir vakıf hastanesi örneği
A qualitative research on the Covid-19 experiences of physicians: A case of a foundation hospital in Istanbul
- Tez No: 760626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN BOZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Enfeksiyon hastalıkları geçmişten günümüze kadar çeşitli şekillerde varlığını devam ettiren, teknoloji ve tıp/sağlık alanındaki tüm yeniliklere rağmen insan hayatı için hala son derece risk oluşturan hastalıkların başında yer almaktadır. Son yüzyılın pandemisi olarak Covid-19 virüsü tarihe geçmiştir. Bu tezin konusu, Covid-19 virüsü tanısı konmuş hekim hastaların, tanı sonrasında hastalık deneyimleri ve pandemi ile değişen yaşamlarıdır. Bu çalışma, pandeminin hekimlere mesleki açıdan getirdiği değişimleri ve deneyimleri toplumsal bağlamda ele almaktadır. Hekimlerin hastalık ve tedavi sürecinde yaşadıkları zorlukları, tedavi eden durumunda iken meslektaşları tarafından tedavi edilen hasta durumunda yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, hekimlerin pandemiyle beraber aldıkları riskleri, toplumsal anlamda görünür kılmaya çalışmaktadır. Çalışma, Coronavirüs tanısı konmuş, gerekli tedavi ve karantina süreçlerini geçirmiş ve mesleğine aktif şekilde devam eden altısı kadın toplam on yedi hekim ile derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak yapılan bir nitel araştırmanın sonuçlarına dayanmaktadır. Bu çalışma ile, çalışmaya katılmayı kabul eden hekimlerin, hekimlik mesleğini seçerken teoride kabullendikleri tanımlanmış ve kalıplaşmış riskler ile pandemi sürecinde karşı karşıya kalmaları, kendileri ve yakınlarının hayatı pahasına insanlık ve toplum sağlığı adına hiçbir mücadeleden kaçınmadıkları bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca; doğrudan risk altında olmalarına rağmen meslek etiği/ahlakından taviz vermemeleri ve mesleğin gelecek nesillere aktarılabilmesinin ve mesleğin kutsallığının bu ilkelere bağlı kalınarak sürdürülebilir ve dinamik kalacağına dair inançları olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Infectious diseases are at the forefront of many diseases. They have existed in various forms from the past to the present and still pose a great risk to human life, despite all the innovations in technology and medicine/health. The pandemic of the last century, the Covid-19 virus has passed into history. This thesis analyzes the experiences of the physicians who were diagnosed with the Covid-19 virus and the changes in their lives with the pandemic. This study undercovers the changes in their professions and their experiences as physicians during and after the pandemic, through the lenses of a sociological framework. It reveals the difficulties experienced by physicians during the pandemic and treatment process when they are in the position of a patient who has been treated by their colleagues, while once they were in the position of the treater. This study clarifies and analyzes the risk that physicians took during the treatment process of the pandemic in the light of Sociology. This study is based on the results of a qualitative study using an in-depth interview technique with a total of seventeen physicians, six of whom were women, who were diagnosed with coronavirus, had undergone the necessary treatment and quarantine processes, and were actively continuing their profession. This study has testimonies of the participating physicians. They had faced the definite risks that they once accepted in theory while choosing the medical profession. These physicians did not avoid any struggle at the cost of their own and their relatives' lives in the name of humanity and public health. Moreover; although they were directly at risk, they do not compromise on professional ethics and morals, and they believe that the profession can be transferred to future generations and that the sanctity of the profession will remain sustainable and dynamic by adhering to these principles.