1500-1600 yılları arası Doğu ve Batı kıyafetlerinin kıyaslanarak incelenmesi, sentezlenerek günümüz modasına uyarlanması
The examination of Eastern and West clothes between 1500-1600 by comparison and adaptatin to contemporary fashion by synthesis
- Tez No: 760646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇIRPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı mükemmeliyetçilik, sosyal ve duygusal yalnızlık ve öz-şefkatin, iyi oluş ile ilişkisini incelemektir. Bu amaçla, araştırmaya 20-45 yaş aralığında (Ort. = 31.29) 281 kadın ve 173 erkek gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri Demografik Bilgi Formu, Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (FÇBMÖ), Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği (SELSA), Öz-anlayış Ölçeği (ÖZAN), Genel İyi Oluş Ölçeği Kısa Formu (GİOÖ-KF) kullanılarak toplanmıştır. Değişkenlerden mükemmeliyetçilik özellikleri ve öz-şefkatin cinsiyete göre farklılaştığı, sosyal ve duygusal yalnızlığa ve iyi oluşa göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Tüm değişkenlerin medeni duruma göre farklılaştığı bulunmuştur. İyi oluş hali, sosyal ve duygusal yalnızlık ve öz-şefkatin katılımcıların çalışma durumuna göre farklılaştığı, mükemmeliyetçilik özelliklerine göre farklılaşmadığı bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre mükemmeliyetçilik özellikleri ve öz-şefkatin yüksek olması, iyi oluş halinin artması ile ilişkili iken; sosyal ve duygusal yalnızlık düzeylerinin yüksek olması, iyi oluş halini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between perfectionism, social and emotional loneliness, self-compassion, and well-being. 281 female and 173 male participants aged 20-45 (Mean = 31.29) were included in the study. The data was collected using the Demographic Information Form, the Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FCPSS), the Social and Emotional Loneliness Scale (SELSA), the Self-Compassion Scale (ÖZAN), and the General Well-Being Scale Short Form (GIOS-SF). Scores on perfectionism and self-compassion differed according to gender, no difference was found for social and emotional loneliness and well-being. All variables were found to differ according to marital status. Well-being, social and emotional loneliness, and self-compassion differed according to the work status of the participants. According to the results of the research, while perfectionism and high self-compassion were associated with increased well-being; increased levels of social and emotional loneliness were related to decrease in well-being.