19. YY. Anadolu Ermenilerinde giyim-kuşam özelliklerinin anlatımı, kullanım alanları ve günümüzde devam eden uygulamaları
Description of clothing characteristics in Anatolian Armenians of the 19th century, its areas of use and applications that continue today
  1. Tez No: 760654
  2. Yazar: SERLİ KEÇECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma Ermenilerin 19. yüzyılda kullandıkları kıyafetler ile yaşamayı tercih ettikleri Anadolu topraklarında ne tür farklılıklar barındırdığını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmektedir. MÖ 6. yüzyıla dayanan Ermeni tarihi Selçuklu Devletleri'nin ardından 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun hâkimiyetinde yaşamaya başlamıştır. Bulundukları Anadolu topraklarında halkla iç içe geçerek benzer özelliklere sahip olmayı başarmıştır. Kıymetli topraklarından dolayı çok sayıda devletin cazibesini kazanan Ermenilerin yine aynı kıymetli topraklardan dolayı madencilik, ustalık, ahşap ve taş işçiliği, el sanatları ve zanaat gibi alanlarda yetenek kazanmıştır. Bu hususta önem arz etmelerinden ve Anadolu halkı ile kusursuz bir uyum sergilediklerinden Anadolu kıyafetleri ile gösterdikleri farklılıklar araştırılmak istenmektedir. Bu amaç kapsamında alanyazın araştırmasının yanı sıra nitel analiz yöntemi tercih edilerek Türk ve Ermeni toplumu için önem arz eden amatör ve profesyonel moda ilgilileriyle röportaj gerçekleştirilmektedir. Araştırma sonucunda Anadolu Ermenilerinin ve Türk halkının kıyafetlerinde belirgin bir fark bulunmadığı aksine iki toplumun birbirini etkileyerek bir moda mozaiği oluşturduğu gözlenmektedir. Giyim kuşam özellikleri ve yararlanım alanları paylaşılan kıyafetlerin Anadolu halkı ile oldukça benzerdir. Kadın ve erkek, gelin ve damat, cenaze veya şenlik gibi kıstaslara uygun farklılaşma gözlenmekte ancak Ermenilerden ziyade tüm Anadolu halkı için bu durum geçerli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is carried out to determine what kind of differences there are in the Anatolian lands where Armenians preferred to live in the clothes, they used in the 19th century. B.C. Armenian history dating back to the 6th century began to live under the rule of the Ottoman Empire in the 19th century, after the Seljuk States. It has managed to have similar characteristics by intertwining with the people in the Anatolian lands where it is located. Armenians, who gained the attraction of many states due to their precious lands, gained talent in areas such as mining, craftsmanship, wood and stonework, handicrafts, and crafts due to the same precious lands. It is desired to investigate the differences they show with Anatolian clothes, as they are important in this regard and show a perfect harmony with the Anatolian people. Within the scope of this purpose, besides the literature research, qualitative analysis method is preferred and amateur and professional fashion experts who are important for the Turkish and Armenian society are interviewed. As a result of the research, it is observed that there is no significant difference in the clothes of the Anatolian Armenians and the Turkish people, on the contrary, the two societies influence each other and form a fashion mosaic. The clothing features and usage areas of shared clothing are very similar to the Anatolian people. There is a differentiation according to criteria such as men and women, bride and groom, funeral, or festival, but this is true for all Anatolian people rather than Armenians.