Dismenorede hegu noktasına uygulanan buz masajı ile müziğin ağrı ve konfor düzeylerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of HEGU point ice massage and music on pain and comfort levels in dysmenorrhea
- Tez No: 760655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVAN ÇEVİK KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu araştırma, dismenore problemi olan hemşirelik öğrencilerinde Hegu noktasına uygulanan buz masajı ile müziğin ağrı ve konfor düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: İki aşamada gerçekleştirilen araştırmanın birinci aşaması dismenoresi olan öğrencilerin tespit edildiği tanımlayıcı kesitsel; ikinci aşaması ise randomize kontrollü çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde eğitim gören, örneklem seçme ölçütlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 129 öğrenci oluşturmuştur. Dismenoresi olan öğrenciler menstrüasyonun birinci ve ikinci gününde girişim yapılacak şekilde Hegu noktası üzerine buz masajı, müzik ve kontrol grubu olmak üzere üçe ayrılmıştır. Bulgular: Menstrüasyonun birinci gününde öğrencilerin yaşadıkları ağrı düzeylerinin, buz masajı grubunda uygulama sonrası 0., 30. ve 60. dakikalarda kontrol ve müzik gruplarına göre; müzik grubundaki öğrencilerin ise uygulama sonrası 30. ve 60.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to examine the effect of ice massage applied to the Hegu point and music on pain and comfort levels in nursing students with dysmenorrhea. Material and Methods: The first stage of the study, which was carried out in two stages, was a descriptive cross-sectional study in which students with dysmenorrhea were identified; the second stage was planned as a randomized controlled trial. The sample of the study consisted of 129 students studying at Manisa Celal Bayar University Faculty of Health Sciences Nursing Department, who met the sampling criteria and agreed to participate in the study. Students with dysmenorrhea were divided into three groups: Hegu point ice massage, music and control. The intervention was performed on the first and second days of menstruation.