Yara bakımı eğitiminde gerçekliği sağlamada mulaj kullanımının etkisi
The effect of moulage on providing reality in wound care education
- Tez No: 760674
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ÇEÇEN ÇAMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Hemşirelik öğrencilerinde yara bakımı becerisi geliştirmede mulaj kullanımının etkisinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 2. sınıf öğrencileri ile Ekim 2021–Ocak 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmanın evrenini 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Güz Döneminde fakültenin hemşirelik bölümü 2. Sınıf Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği dersine kayıtlı olmayan 104 öğrenci oluşturdu. Dahil edilme kriterlerine uyan 92 öğrenci çalışmaya alındı; girişim grubunda 46, kontrol grubunda 46 öğrenciyle çalışma tamamlandı. Her iki gruba da önce yara bakımı teorik eğitimi verildikten sonra girişim grubunda mulaj, kontrol grubunda ise basit görev öğretici maketler kullanılarak yara bakımı uygulama eğitimi verildi. Çalışmada 'Yara Bakımı Bilgi Formu', 'Yara Bakımı ve Pansumanı Beceri Formu', 'Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği' ve 'Simülasyon Tasarım Ölçeği' kullanıldı. Bulgular: Araştırmada girişim grubundaki öğrencilerin %82,6'sının kadın, yaş ortalamaları 20,09±0,96 ve %39,1'inin hemşirelik mesleğini isteyerek seçtiği; kontrol grubundaki öğrencilerin %87'sinin kadın, yaş ortalamaları 19,54±0,72 ve %41,3'ünün hemşirelik mesleğini isteyerek seçtiği tespit edildi. Araştırma bulgularına göre yara bakımı bilgi puanının ön test ve son test puanları arasında farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu son test puanlarının daha yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the effect of moulage use in developing wound care skills in nursing students. Materials and Methods: The study was carried out with 2nd year students of Manisa Celal Bayar University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing, between October 2021 and January 2022. The universe of the study consisted of 104 students who were not enrolled in the 2nd Class Surgical Diseases Nursing course in the nursing department of the faculty in the Fall Semester of the 2021-2022 Academic Year. 92 students who met the inclusion criteria were included in the study, the study was completed with 46 students in the intervention group and 46 students in the control group. After the theoretical training on wound care was given to both groups, they were given wound care application training by using moulage in the intervention group and simple task instructive models in the control group.“Wound Care Information Form”,“Wound Care and Dressing Skill Form”,“Student Satisfaction and Self-Confidence Scale in Learning”and“Simulation Design Scale”were used in the study Results: In the study, 82.6% of the students in the intervention group were female, their mean age was 20.09±0.96, and 39.1% of them voluntarily chose the nursing profession; It was determined that 87% of the students in the control group were female, their mean age was 19.54±0.72, and 41.3% of them chose the nursing profession willingly. According to research findings, it was determined that the difference between the pretest and posttest scores of the wound care knowledge score was statistically significant, and the posttest scores were higher.