Geleneksel konut dokusunun enerji verimliliğinin incelenmesi: Kayseri, Germir örneği
Examination of energy efficiency of traditional housing pattern: The case of Germir in Kayseri
  1. Tez No: 760675
  2. Yazar: BELKIS BAHAR ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Dünya üzerinde, gelişen sanayi ve teknoloji faaliyetleri her alanda hayatımızı kolaylaştırsa da; beraberinde birçok çevre sorununa sebep olmaktadır. Bu sorunları değerlendirmek ve çözüm üretmek adına yapılan çalışmalar sonucunda görülmektedir ki; çevre sorunlarının önüne geçebilmek için, her alanda enerji verimliliği çalışmaları yapmak çok önemlidir. Enerji tüketiminin en büyük paydaşlarından olan konutlarda, enerji verimliliğini artırabilmek için; yapılı çevrenin büyük bir kısmını oluşturan tarihi yapılarda enerji verimliliğini artırmak oldukça önemlidir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışma alanı olarak seçilen Kayseri ili ve Germir mahallesi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu bölümde elde edilen veriler; coğrafi konum ve nüfus, iklim ve bitki örtüsü, topoğrafya ve jeolojik durum, tarihçe, sosyal-kültürel ve ekonomik durum, kent dokusu ve Germir sit alanı başlıkları altında ele alınmıştır. İkinci bölümde; Kayseri ili, Germir mahallesinde geleneksel mimari özellikler incelenmiştir. Geleneksel mimari; yapı malzemeleri, mimari elemanlar, yapısal elemanlar ve yapım teknikleri, tipoloji alt başlıkları altında değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde; tarihi yapılarda enerji verimliliği konusu yer almaktadır. Bu bölümde alt başlıklar; mimarlıkta sürdürülebilirlik, ekolojik yapı, enerji verimliliği ve tarihi yapılarda enerji verimli restorasyon olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Dördüncü bölümde; Germir geleneksel konutlarının enerji verimliliği potansiyelleri yer almaktadır. Mevcut enerji verimliliği potansiyelleri, yerleşme ölçeği, bina ölçeği ve yapı elemanları ölçeğinde olmak üzere üç alt başlıkta sunulmuştur. Mevcut enerji verimliliği potansiyeline ek olarak hangi çalışmaların yapılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Even though developing industry and technology activities in the world make our lives easier in every field; It also causes many environmental problems. As a result of all the studies carried out to evaluete and to solve this problems, it is seen that; In order to prevent environmental problems, it is very important to carry out energy efficiency studies in every field. In order to increase energy efficiency in residences, which are among the biggest stakeholders of energy consumption; It is very important to increase energy efficiency in historical buildings that make up a large part of the built environment. The study consists of four main parts. In the first section; Information about the province of Kayseri and Germir district, which was chosen as the study area, is given. The data obtained in this section are compiled under; geographical location and population, climate and vegetation, topography and geological situation, history, socio-cultural and economic situation, urban texture and Germir protected area subheadings. In the second section; Traditional architectural features in the Germir district of Kayseri province are examined under; building materials, architectural elements, structural elements and construction techniques, typology subheadings. In the third section; The issue of energy efficiency in historical buildings is discussed. Sustainability in architecture is examined under two subheadings; ecological structure, energy efficiency and energy efficient restoration in historical buildings. In the fourth section; Energy efficiency potential of Germir traditional residences are mentioned. Current energy efficiency potentials are presented in terms of settlement, building and structural elements. In addition, possible additional studies are evaluated along with the efficiency potentials.