Infinite cylinder with a transuerse crack and teo rigid inclusions under axial tension
Çekmeye maruz çatlaklı ve rijit enklozyonlar içeren sonsuz silindir problemi
- Tez No: 76069
- Danışmanlar: PROF. DR. M. RUŞEN GEÇİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada çekmeye maruz çatlaklı sonsuz eksenel simetrik silindir incelenmektedir. Ortasında halka şeklinde çatlak, ve her iki yanda halka şeklinde rijit enklozyonlar bulunmaktadır. Yanal yüzeylerde gerilmeler sıfırdır. Genel Navier denklemlerinden üç tekil integral denklemler elde edilerek çatlak yüzey deplasman türevi, rijit tabakalardaki normal ve kayma gerilme sıçramaları cinsinden ifade edilmiştir. Bu denklem takımları Gauss-quadrature metodu ile lineer denklem takımlarına indirgenerek sayısal çözümü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes an axisymmetric infinite cylinder with ring-shaped crack at z=0 and two inclusions at z = ±L. This infinite cylinder is under the action of uniformly distributed axial tension and lateral surface is free of tractions. A system of three singular integral equations which are in terms of the crack surface displacement derivative, normal and shear stress jump on the rigid inclusions are obtained from the general governing equations. By using appropriate Gauss-quadrature formulas the integral equations are reduced to linear algebraic equations which are solved numerically. Then, the normalized stress intensity factors for crack and inclusions are calculated and the results are presented in graphical form..