Katılım Bankacılığında Murabaha Sözleşmesi
Murabahah Agreement in Participation Banking
  1. Tez No: 760694
  2. Yazar: EROL İSLAM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU AYANOĞLU MORALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tüketim ve ticaret hayatının vazgeçilmez unsularından birisi şüphesiz ki kredi imkanıdır. İslami Finans anlayışı ve kurumları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kayda değer bir teveccüh görmektedir. İslam dininin yasak ilan ettiği ribadan yani günümüzde aşina olduğumuz literatüre göre en yakın anlamı ile faizden imtina etmeyi tercih eden kişilerin katılım bankaları ile çalışmaları ihtiyacı doğmuştur. Mevduat Bankalarının müşterilerine sunmuş olduğu kredilere alternatif olarak Katılım Bankalarında başta murabaha ve teverruk hizmeti gibi hizmetler sunulmaktadır. Yıllardır ülkemizde faaliyet gösteren katılım bankacılığı faaliyet alanının doktrinde şaşırtıcı derecede az yer tuttuğu görülmektedir. Çalışmamız için özellikle bu alanın seçilmesi de tam olarak bu nedenledir. Faizsiz bankacılığın giderek daha fazla pay sahibi olduğu finans sektöründe yapılan çalışmaların çok büyük çoğunluğunun salt ilahiyat veya bankacılık alanındaki çalışmalar olması bu alanda hukuki bir çalışma yapılması için teşvik edicidir. Çalışmamızda öncelikle katılım bankacılığı ve bu sektörde başvurulan sözleşme tipleri ana hatları ile ortaya konulduktan sonra asıl konumuz olan murabaha sözleşmesi bankacılık ve konu bağlamında ilgili olması dolayısıyla ilahiyat öğretisinden yararlanılarak değerlendirilmiştir. Teoride ve uygulamada çok sayıda dilemması olan bu sözleşme modeli, konvansiyonel bankacılığın kredilendirmeleri ile karşılaştırılarak benzerliklerine ve farklılıklarına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the indispensable elements of consumption and commercial life is undoubtedly the opportunity of credit. Even though our country's legislation binds real and legal persons on a secular basis, this situation is not absolute and without alternatives, and the understanding of Islamic Finance and its institutions attracts considerable attention in our country as well as all over the world. The need for people who prefer to refrain from Riba, which is forbidden by the religion of Islam, in its closest meaning according to the literature we are familiar with today, interest, has arisen to work with participation banks. As an alternative to the loans offered by Deposit Banks to their customers, Participation Banks offer services such as usury and taverruk services. As an alternative to the loans offered by Deposit Banks to their customers, Participation Banks offer services such as Murabahah and Tawarruq services. It is seen that the field of activity of participation banking, which has been operating in our country for years, has surprisingly little place in the doctrine. This is exactly why this area was chosen for our study. The fact that the vast majority of the studies conducted in the financial sector, where interest-free banking has an increasing share, are only studies in the field of theology or banking, is an encouragement for a legal study in this field. In our study, first of all, participation banking and the main contract arguments of this sector were tried to be examined, then the Murabahah Contract, which is our main subject, was evaluated legally with the support of all theology and banking doctrine. This contract model, which has many dilemmas in theory and practice, is compared with conventional banking lending and attention is drawn to its similarities and differences.