Dış mekân süs bitkileri üretiminde sorun olan yabancı otlara karşı bazı malç uygulamalarının etkisi
Effect of some mulch materials against to weeds problem in outdoor ornamental plants
  1. Tez No: 760746
  2. Yazar: SALİH İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE FİLİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yabancı otlar, süs bitkileri üretim alanlarında bitki gelişmesini ve kalitesini azaltma, üretim maliyetini artırma gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu çalışma, Sakarya ilinde yoğun olarak üretimi yapılan dış mekân süs bitkileri üretim alanlarında sorun olan yabancı otlara karşı etkili ve ekonomik mücadele yöntemlerinin belirlenmesi amacıyla, Sakarya ilinde 2021-2022 yıllarında yürütülmüştür. Çalışma kapsamında bölgedeki en önemli bitkisel atıklardan fındık zürufu, fındık kabuğu, mısır sapı, ağaç cipsi ve buğday samanının ayrıca siyah polietilen örtünün 3 yaşındaki Altuni Taflan (Euonymus japonicus Aurea) ve 4 yaşındaki Leylandi (Cupressocyparis leylandii Spiralle) saksılarındaki yabancı otlara ve bitki gelişmesine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla 8 karakterli ve 6 tekerrürlü bir saksı denemesi yürütülmüştür. Uygulamaların etkileri genel yabancı ot sayısı (adet/saksı), baskın yabancı ot türlerinin sayısı (adet/saksı), gözlemsel etkiler (%), bitki genişliği (cm), bitki boy uzunluğu (cm) ve gövde çapı (cm) ile değerlendirilmiştir. Denemedeki en yoğun yabancı otlar Altuni Taflan saksılarında Cyperus rotundus L. (Topalak), Euphorbia peplus L. (Bahçe sütleğeni), Poa annua L. (Salkım otu) iken, Leylandi saksılarında Setaria viridis (L.) P. Beauv. (Yeşil kirpi darı) ve Poa annua L. (Salkım otu) türleridir. Çalışma sonucunda siyah polietilen örtü her iki süs bitkisinde de yabancı otlara ve bitki gelişmesine etki bakımından en etkili uygulama olmuştur. Uygulamaların yabancı otlara etkisi sırasıyla Altuni Taflan bitkisinde %75-97, Leylandi bitkisinde ise %70-97 arasında değişmiştir ve her iki bitkide de en etkili uygulamalar siyah polietilen örtü (%97), elle yolma (%95) ve buğday samanı (%85) olarak sıralanmıştır. Sonuç olarak süs bitkilerinde etkili olduğu belirlenen sentetik veya bitkisel malçların uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Weeds cause problems such as decreasing plant growth and quality and increasing production cost in outdoor ornamental plant production areas. This study was conducted in Sakarya Province in 2021-2022 to evaluate the possibility of using some plant wastes as mulch material against weeds in outdoor ornamental plant production areas in Sakarya Province. The effectiveness of hazelnut pulp, nutshell, maize stalk, wheat straw, and wood chips for controlling weeds and plant growth in three years old Japanese spindle tree (Euonymus japonicus Aurea) and four years old Leyland cypress (Cupressocyparis leylandii Spiralle) was investigated. For this purpose, a pot experiment was conducted with 8 characters and 6 repetitions. The effects of the applications were evaluated with the number of overall weeds in each pot, the number of dominant weed species in each pot, weed cover area (%), effect rate (%), plant width (cm), plant height (cm) and stem diameter (cm). The most dense weed species in the experiment are Cyperus rotundus L. (Purple nutsedge), Euphorbia peplus L. (Petty spurge), Poa annua L. (Annual meadow grass) in Japanese spindle tree pots whereas Setaria viridis (L.) P. Beauv (green hedgehog millet) and Poa annua L. (Bluegrass) in Leyland cypress pots. As a result of the study, black polyethylene cover was the most effective application in terms of effect on weeds and plant growth in both ornamental plants. The effects of the applications on weeds varied between 75-97% in Japanese spindle tree and 70-97% in Leyland cypress and the most effective applications in both plants were ranked black polyethylene cover (97%), hand weeding (95%) and wheat straw (85%), respectively. As a result, it is recommended to apply synthetic or plant waste mulches, which are determined to be effective in the ornamental plants.