Hediyelik eşya özgünlük algısının tatmin ve davranışsal niyetler üzerindeki etkisi: Turist rehberinin düzenleyici rolü
The effect of perception of souvenir authenticity on satisfaction and behavioral intentions: The moderating role of tourist guide
  1. Tez No: 760747
  2. Yazar: BÜŞRA GÖSTERİŞLİ OCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY ÇAMLICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, Nevşehir bölgesini ziyaret eden turistlerin hediyelik eşya satın almadaki özgünlük algısını belirlemek, bu algının tatmin ve davranışsal niyetler üzerinde etkisi olup olmadığını, eğer varsa turist rehberlerinin düzenleyici rolünün olup olmadığını tespit etmektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise hediyelik eşya satın alma davranışının hediyelik eşya işletmelerine yapacağı katkıları ortaya koymaktır. Bu amaçlar doğrultusunda turistlerin hediyelik eşya satın alma davranışlarında tatmin ve davranışsal niyet algıları üzerinde turist rehberinin düzenleyici rolü olup olmadığını belirlemek amacıyla araştırma modeli geliştirilmiştir. Bu modelde değişkenleri ölçmek amacıyla daha önceki çalışmalarda kullanılan ölçeklerden faydalanılmıştır. Çalışma kapsamını Kapadokya bölgesini ziyaret eden rehberli turlara katılan yerli ve yabancı turistler oluşturmuştur. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve anket tekniği ile veriler toplanmıştır. Örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemini kullanışmış ve 397 geçerli anket toplanmıştır. Araştırma sonucunda hediyelik eşya satın almadaki özgünlük algılarının tatmin düzeyleri üzerinde ve davranışsal niyetler üzerinde etkisinin anlamlı olduğu bulunmuştur. Turist rehberlinin yetkinlikleri arttıkça hediyelik eşya satın alma davranışları artmaktadır. Aynı zamanda hediyelik eşyaların özgün olmaları, turist rehberinin yetkinlikleri sayesinde turistlerin memnuniyetlerini olumlu olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perception of authenticity in purchasing souvenirs of tourists visiting Nevşehir region, to determine whether this perception has an effect on satisfaction and behavioral intentions, and if there is, whether tourist guides have a regulatory role Another aim of the study is to reveal the contributions of souvenir buying behavior to souvenir businesses. For these purposes, a research model has been developed to determine whether the tourist guide has a regulatory role on the satisfaction and behavioral intention perceptions of tourists in their souvenir purchasing behavior. In this model, scales used in previous studies were used to measure variables. The scope of the study consisted of domestic and foreign tourists who visited the Cappadocia region and participated in guided tours. Quantitative research method was used in the study and data were collected by questionnaire technique. One of the sampling methods, convenience sampling method was used and 397 valid questionnaires were collected. As a result of the research, it was found that the effect of authenticity perceptions on purchasing souvenirs on satisfaction levels and behavioral intentions is significant. As the competence of the tourist guide increases, the behavior of buying souvenirs increases. At the same time, the originality of the souvenirs positively affects the satisfaction of the tourists thanks to the competence of the tourist guide.