Os, Ir ve Pt çekirdeklerinin bazı izotoplarının (n,2n) ve (n,p) reaksiyon tesir kesitlerinin incelenmesi
(n,2n) and (n,p) some isotopes of Os, Ir and Pt nucleiinvestigation of reaction effect sections
  1. Tez No: 760751
  2. Yazar: EDA ŞENYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Nuclear Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, farklı seviye yoğunluk modelleri kullanılarak Osmiyum izotoplarının (184,186,187,188,189,190,192Os), İridyum izotoplarının (191,193Ir) ve Platinum izotoplarının (190,192,194,195,196,198Pt) (n,2n) ve (n,p) reaksiyon tesir kesitleri 20 MeV'e kadar hesaplanmıştır. Model hesaplamalarında, ALICE-ASH, EMPIRE 3.2 ve TALYS 1.95 nükleer kodları kullanılmıştır. ALICE-ASH'de Fermi Gas Modeli (FGM) (a=A/y, a = A/9), EMPIRE-3.2'de Genelleştirilmiş Süper Akışkan Modeli (GSFM) ve TALYS 1.95'de Sabit Sıcaklık+Fermi Gaz Modeli seçilmiştir. Tüm hesaplamalar, literatürde bulunan deneysel verilerle, beş farklı değerlendirilmiş nükleer verilerle (ENDFB-VIII.0, JEFF-3.3, ROSFOND-2010, TENDL-2019, JENDL-2017) ve 14.0-15.0 MeV civarında yarı ampirik formüllerden elde edilen verilerle karşılaştırılmış ve tartışılmıştır. Sonuçların, gelecekte yapılacak olan tesir kesit araştırmalarının geliştirilmesine önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
In this study, cross-section calculations for (n, 2n) and (n, p) reactions of Osmium isotopes (184,186,187,188,189,190,192Os), Irirdium isotopes (191,193Ir) and Platinum isotopes (190,192,194,195,196,198Pt) have been investigated using different level density models up to 20 MeV. The ALICE-ASH, EMPIRE-3.2 and TALYS-1.95 nuclear codes were used in calculations. The Fermi Gas Model (FGM) (a=A/y, a = A/9) in ALICE-ASH, the Generalized Superfluid level density model (GSFM) in EMPIRE-3.2 and the Constant Temperature+Fermi Gas level density model (CTFGM) in TALYS 1.95 code have been selected. The results have been discussed and compared with the experimental data, five different evaluated nuclear data (ENDFB-VIII.0, JEFF-3.3, ROSFOND-2010, TENDL-2019, JENDL-2017) and the semi-empirical formulas around 14.0-15.0 MeV. We think that the results contribute significantly to enhance the studies of cross sections in future researches.