Meram (Konya) ve Beypazarı (Ankara) ilçelerindeki havuç üreticilerinin pestisitkullanımına yönelik tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of attitudes and behaviors of carrot producers towards pesticide use in Meram (Konya) and Beypazari (Ankara) districts
  1. Tez No: 760768
  2. Yazar: AHMET ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Meram (Konya) ve Beypazarı (Ankara) ilçelerindeki havuç üreticilerinin pestisit kullanımına yönelik tutum ve davranışlarını belirlemek amacıyla tesadüfi olarak seçilen 80 üreticiye yüz yüze anket yöntemi uygulanarak 2021 yılında yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, üreticilerin çoğu (%60)'nun 18-44 yaş aralığında, ilkokul ve ortaokul mezunu (%62,5) olduğu belirlenmiştir. Üreticilerin son birkaç yıldır en çok karşılaştığı sorunların hastalıklar (%45), yabancı otlar (%43,75) ve zararlılar (%11,25) olduğu saptanmıştır. Üreticilerin çoğu; pestisitlerin kullanımına yönelik eğitim almadıklarını, pestisitleri alırken/seçerken en çok yararlandıkları kaynağın bilgi ve tecrübeleri olduğunu, pestisitleri zirai ilaç bayilerinden temin ettiklerini, pestisitlerin dozlarını ilaç bayilerinin önerilerine ve kendi tecrübelerine göre belirlediklerini ifade etmişlerdir. Üreticilerin %50'sinin, ilaçlama zamanını kendi tecrübelerine göre belirledikleri, çoğunun pestisitlerin kullanımında bazı konular açısından bilinçli davranmadığı, buna karşın üreticilerin tamamının son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye uydukları saptanmıştır. Üreticiler, bazı pestisitlerin ürünlerde kalıntı bırakabileceğini (%48,75), pestisitlerin uygulama hatalarından dolayı ürünlerde kalıntı bırakabileceğini (%23,75), pestisitlerin ürünlerde kalıntı bırakmadığını (%15), pestisit kalıntısının su ile yıkanırsa temizlendiğini ve pestisitlerin ürünün içine geçmediğini (%12,5), boş pestisit ambalajlarını yakarak imha ettiklerini (%40) ve çöpe attıklarını (%31,25) ifade etmişlerdir. Üreticilerin %60'ı kullanım sonrası artan ve ilaçlama tankını temizlerken oluşan ilaçlı suyu, tarlanın bir kenarına döktüklerini bildirmelerine karşın üreticilerin büyük çoğunluğunun; pestisitlerin çevreye ve diğer canlılara, ürünlerdeki pestisit kalıntılarının ise insan sağlığına olan olumsuz etkilerinin farkında oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted by a face-to-face questionnaire to 80 randomly selected producers in order to find out about the attitudes and behaviors of carrot producers in Meram (Konya) and Beypazarı (Ankara) districts towards pesticide use in 2021. According to the findings, it was determined that most producers (60%) were primary and secondary school graduates (62,5%) between the ages of 18-44. The most common problems encountered by the producers in the last few years were found to be plant diseases (45%), weeds (43,75%), and pests (11,25%). Most of the producers stated that they obtained pesticides from pesticide dealers, and they determined the doses of pesticides according to the recommendations of the pesticide dealers and their own experience, but they did not receive training on the use of pesticides and the source they used most when purchasing/selecting pesticides was their knowledge and experience. It was found that 50% of the producers determined the spraying time according to their own experience, and most of them did not act consciously in terms of some issues during the use of pesticides. However, all of the producers complied with the interval between the last spraying and harvest. Producers expressed that some pesticides might leave residues on the crops (48,75%), pesticides might leave residues on crops due to application errors (23,75%), pesticides did not leave any residues on crops (15%), pesticide residues could be cleaned if washed with water, and pesticides did not penetrate the crop (12,5%). They destroyed the empty pesticide containers by burning (40%) and throwing them away (31,25%). Although 60% of the producers reported that they poured pesticide mixed water, which was formed while cleaning the spraying tank and increased after each use, to one side of the field, the majority of the producers were found to be aware of the negative effects of pesticides on the environment and other living things as well as the negative effects of pesticide residues in the crops on human health.