Konya Meram Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nun eğitim ve öğretim yönünden incelenmesi
The Investigation of Konya Meram repuplic primary school with respect to its education and teaching situation
  1. Tez No: 113907
  2. Yazar: KADİR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKKARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
ÖZET KONYA MERAM CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU'NDA EĞİTİM-ÖĞRETİM ARSLAN, Kadir Yüksek lisans, Sınıf Öğretmenliği Tez Danışmanı: Doç. Dr. Süleyman BÜYÜKKARCI Mart-2002, XI+3 57 Sayfa İlköğretim okulları, 7-14 yaş grubundaki çocukların bir üst öğrenime ya da hayata hazırlanması gibi çok önemli bir görevi yerine getiren, geniş bir alanda işlerliği olan, Türk Millî Eğitimi'nin en temel sistemlerinden biridir. Ülkelerin bilimsel, teknolojik, toplumsal ve ekonomik yönlerden kalkınmalarının temelinde yatan en önemli kaynak kuşkusuz yüksek nitelikte yetiştirilmiş insan gücüdür. Böyle bir eğitimi vermekte olan ilköğretim okullarımızdan birisinin işlevlerinin aydınlatılmaya çalışıldığı bu araştırmanın yapılmasındaki temel amaç; Konya'da ilköğretim okulları arasında kuruluş tarihi en eski ve öğrenci mevcudu itibariyle de Konya'nın en büyük okullarından biri olan Cumhuriyet İlköğretim Okulu' nun eğitim-öğretimini, yönetim örgütünü, öğretim metot ve tekniklerini, öğretim programlarını, okulun amaçlarım, bu amaçlara ulaşmadaki başarı ve başarısızlık nedenlerini, kısaca; okulun her türlü girdilerini, işlemlerini, çıktılarını, dönütlerini incelemek ve eğitim-öğretim sistemine neler katıldığını ortaya koymaktır. Bu amaçları gerçekleştirmek için aşağıdaki sorulara cevaplar aranmıştır: 1. Türk Eğitim Sisteminin yapısı nasıldır? Tarih içerisinde nasıl bir gelişim süreci geçirmiştir? 2. Konya'da eğitim öğretim sistemi nasıldır? Nasıl bir gelişim süreci geçirmiştir?3. Türk Millî Eğitimi'nin genel amaç ve temel ilkeleri nelerdir? 4. İlköğretim okullarının amaç ve ilkeleri nelerdir? 5. Cumhuriyet İlköğretim Okulu bu amaçlara ulaşmada ne derecede başarılıdır? 6. Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nun ve mezunlarının Türk Millî Eğitimi'ne ve Konya İli'ne etki ve katkıları nelerdir? Bu araştırma, var olan durumu belirlemeye yönelik, betimsel türden bir“Okul Araştırması”dır ve“Konya Meram Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nun eğitim ve Öğretimi'nin incelenmesi ile sınırlıdır. Araştırma, yapılan görüşme ve röportajlar ile yazılı belgelere dayandırılmıştır ve bunlarla da sınırlandırılmıştır. Araştırma plân bakımından dört bölüm ile eklerden oluşmaktadır: Birinci bölümde; ”Türk Millî Eğitimi'nin tarihi gelişimi, Sistemin yapısı ve Konya'da eğitim“ konuları ele alınmıştır. İkinci Bölümde; ”Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nun tarihi gelişimi, bugünkü durumu ve amaçları" ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; ilköğretim okullarının yönetmeliğine, Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nun iş ve işlemlerine, katıldığı yarışmalarda aldığı ödüllere yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise; okulun başarı durumu, Konya eğitim-öğretim sistemine etkileri ve katkıları ele alınmış, okulun mezunlarından önemli görevlerde olanlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Yine bu bölüm de sonuç ve önerilere de yer verilmiştir. Ekler bölümüne ise; Türk Millî Eğitim Sistemi ve Cumhuriyet İlköğretim Okulu ile ilgili önemli görülen bazı belge ve bilgiler, yapılan röportajlar, bazı istatistik ve tablolar ile okulla ilgili fotoğraflar konulmuştur. Araştırmamızın, eğitim-öğretim sistemimizin daha iyi belirlenmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT KONYA MERAM RAPAPLİC PIMARY SCHOOL ARSLAN, Kadir Postgraduate Education, Class Teaching Thesis Advisor: Doç. Dr. Süleyman BÜYÜKKARCI March-2002, XI+357 page Primary schools are one of the basic systems that consists of 7-14 ages of Turkish National Education. They have been performing very important function about getting pupils ready for higher education and have had an important effectiveness on many aspects of their lives. No doubt the most important source which has been an origin for the scientific, social and economic development of the countries is highly qualified, educated human resources. Our basic goal for that research is trying to clarify functions of one sample primary school carrying out that kind of education. On the base of foundation date, it's one of the oldest school in Konya and one of the largest school in terms of the total number of pupils attending to the schools in the city. In this research educatidnal situation, administrative organization and 'golas, reasons for achievement or failure to attain these goals, briefly all kinds of inputs, processes, outputs and feetbacks of that sample school - Repaplic Primary School- have been examined and its contributions to the educational system have been brought up. In order to attiain these goals, answers for the questions below have been searcihed: 1. What's the structure of Turkish Educational System? what sort of historical development process has it followed? 2. How is the educational system in Konya? What sort o develoopment process has it followed? Ill3. What are the general objectives and main principles of Turkish National Education? 4. Wat are the goals and principle of primary schools? 5. What extent has Repaplic Primary School been seccessfull to attain these goals? 6. What are the influences and assistances of the graduates from Repaplic Primary School to the Turkish National Education and to Konya? This research has been oriented towards determining the present situation. It's a descriptional“School Research”and limited with tihe investigation of educational situation in Konya Meram Repaplic Primary School. It's been based on the interviews, reports, written documents and limeted with them, too. In terms of content, this research contains four sections and appendixes. In the first section, historical development of Turkish National Educaiton, structure of the System, education in Konya have been evaluated. In the Second part, historical progress of Repaplic Primary School, it's present situation and goals have been tried to be determined, Third part has been assigned to the regulations related with primary schools. In this part, studies and activities of Repaplic Primary School, prizes which were won from competititons haeve been included. In the fourth and last part, Repaplic Primary School's degree of achievement, its effects and contributions to the education, teachging system in Konya, graduates of this school who have been performing very important jobs have been tried to be determined. Conclusion and suggestions have also been included in this part. Appendixes have been appropriated to the Turkish National education System, some important documents and information related with Repaplic Primary School, reports, statistics, charts and phtographs. It has been thought that our research will assist in determing our education- teaching system beter than before. IV