Meram (Konya) İlçesi bağcılığı ve yörede yetişen üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 58313
  2. Yazar: MURAT AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Meram ilçesi bağcılığı incelenmiş ve ilçede karşılaşılan sorunlar belirlenerek, çözüm önerilerine yer verilmiştir. Ayrıca ilçede yetiştirilmekte olan 8'i beyaz, 5'i renkli toplam 13 üzüm çeşidi belirlenerek, bu çeşitlere ait ampelografik özellikler ayrıntılı olarak verilmiştir. Çalışmada çeşitlerin fenolojik gözlemleri yapılarak fenolojik takvimleri çıkarılmıştır. İlçede en fazla yetiştirilen çeşitlerin Siyahdimrit, Büzgülü ve Nazlı olduğu belirlenen araştırmada, çeşitlere ait ampelografik özelliklerin belirlenmesinde“Uluslararası Bitki Gen Kaynakları Merkezi”(IBPGR) tarafından hazırlanan normlar kullanılmıştır. Çalışmada“Üzüm Tanımlayıcıları”adı altında toplanan bu normların ilk kısmını oluşturan“Tanımlama ve Ön Değerlendirme Verileri”ne ait kriterler esas alınmıştır. Yaprakların ampelografik özelliklerinin belirlenmesinde ise, Morton'dan (1979) alınan Galet yöntemi kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Meram üzüm çeşitleri (Vitis vinifera cvs.) Ampelografi, IBPGR, Üzüm Tanımlayıcıları, Tanımlama ve Ön Değerlendirme Verileri, Ampelografik ölçü
Özet (Çeviri)
In this study, Viticulture in Meram which is a famours vineyard area in Konya, ampelographic characteristics of grape varieties grown in the pooince were investigated. Ampelographic characterization was carried out using the norm of plant Genetic Resources. According to have been grown. Among them Nazlı, Büzgülü and Karagevrek were found tobe widely spread. In addition to these studies, phenological datas of varieties were collected and ampelographic measurement of mature leaves were determined by the method of Galet (Morton 1979). KEY WORDS: Meram Native Grape Varieties (Vitis vinifera L. cvs), IBPGR, Dercriptors for Grape Characterization and Preliminary Evoluation Data, Ampelographic measurements.