Farklı kültür ve stabilizörler kullanımının manda sütü yoğurt dondurmalarının kalitesi üzerine etkisi
The effect of using different cultures and stabilizers on the quality of buffalo milk yogurt ice cream
  1. Tez No: 760772
  2. Yazar: ALİ YEYDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURBAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada iki farklı starter kültür (ekzopolisakkarit (EPS) üreten kültür ve aroma üreten kültür) ve üç farklı stabilizör (salep, keçiboynuzu gamı ve guar gamı) kullanılarak üretilen manda sütü yoğurt dondurmalarının kimyasal, fiziksel, duyusal ve reolojik özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical, physical, sensory and rheological properties of buffalo milk yogurt ice creams produced by using two different starter cultures (exopolysaccharide (EPS) producing culture and aroma producing culture) and three different stabilizers (salep, locust bean gum and guar gum) were investigated.