Farklı diyet lifleri kullanımının manda sütü dondurmalarının kalitesi üzerine etkisi
The effect of using different dietary fibers on the quality of buffalo milk ice creams
- Tez No: 760775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KURBAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada farklı diyet lifleri (inülin, limon, elma ve bezelye) kullanılarak üretilen manda sütü dondurmalarının kimyasal, fiziksel, renk, duyusal ve reolojik özellikleri araştırılmıştır. Çiğ manda sütüne %2 yağsız süt tozu (kontrol), %2 inülin, %2 limon, %2 elma ve %2 bezelye diyet lifleri ayrı ayrı ilave edildikten sonra şeker ve salep katılarak manda sütü dondurmaları üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical, physical, color, sensory and rheological properties of buffalo milk ice cream produced using different dietary fibers (inulin, lemon, apple and pea) were investigated. After adding 2% skimmed milk powder (control), 2% inulin, 2% lemon, 2% apple and 2% pea dietary fibers separately to raw buffalo milk, buffalo milk ice creams were produced by adding sugar and salep. The use of different dietary fibers statistically affected titration acidity, pH, hardness values, first dripping times, complete melting times, L*, a* and b* color values, mineral substance amounts and sensory (color, structure, taste, odor and total acceptability) (p>0.05) It was determined that the samples showed non-Newtonian flow behavior. Considering the chemical, physical, and sensory properties of ice creams, inulin added ice creams got values close to control ice creams. While the addition of lemon fiber improved the melting and structure properties of ice creams, it adversely affected the flavor properties. Apple fiber caused the white color of ice cream to deteriorate. According to the sensory evaluation results, the panelists stated that 2% inulin added ice cream was close to the control samples, followed by the 2% pea fiber added sample.