Valorization of carrot processing by-products through fermentation and extrusion for enhanced bioactive content and bioaccessibility
Havuç işleme yan ürünlerinin fermentasyon ve ekstrüzyon yoluyla değerlendirilmesi, biyoaktif içerik ve biyoerişilebilirliğin artırılması
- Tez No: 938398
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÇAPANOĞLU GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Gıda endüstrisinin büyümesiyle birlikte, gıda işleme yan ürünlerinin ve gıda atıklarının değerlendirilmesi ve etkili bir şekilde kullanılması, sürdürülebilir gıda üretimi için hayati hale gelmiştir. Havuç (Daucus carota), dünya çapında en çok tüketilen sebzeler arasındadır ve portakal, kırmızı, mor, beyaz ve sarı gibi çeşitli renklerde bulunur. Bu sebzeler diyet lifleri, karotenoidler, antosiyaninler ve fenolik bileşikler gibi biyoaktif bileşikler açısından zengindir. Ancak, havuç işleme endüstrisi, biyoaktif bileşikler açısından zengin posalar üretmektedir. Bu yan ürünlerin potansiyeli büyüktür ve sürdürülebilir tekniklerle bu posalar, daha sağlıklı gıda seçimlerine ve çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunabilecek değerli bileşenlere dönüştürülebilir. Bu araştırma, havuç posasını etkili bir şekilde kullanmak için fermentasyon ve ekstrüzyon süreçlerini optimal hale getirerek, bu yan ürünleri yüksek değerli, fonksiyonel gıda bileşenlerine dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Fermentasyon, gıda yan ürünlerinin besin profiline katkıda bulunan yaygın bir yöntemdir. Bu çalışmada havuç posası, çeşitli laktik asit bakterileri (LAB) suşları ile fermente edilmiştir. Kullanılan mikroorganizmalar arasında Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei ve Lactobacillus acidophilus bulunmaktadır. Fermentasyon süreci, bu mikroorganizmaların kullanımıyla bileşiklerin biyoaktivitesini artırmak amacıyla optimize edilmiştir. Siyah ve turuncu havuç posasının biyoaktif potansiyelini artırmak için fermentasyon koşulları optimize edilmiş olup, bu süreçte toplam fenolik içerik, antioksidan kapasitesi ve karotenoid seviyeleri ölçülmüştür. Fermentasyon süreci, toplam titrasyon asitliği ve laktik asit üretimini etkilemiş, özellikle turuncu havuç posasında (OCP) L. plantarum ile en yüksek artışları sağlamıştır. Başlangıçta sitrik asit seviyeleri artarken, askorbik asit seviyeleri tüm kültürlerde azalmıştır. L. casei ile fermente edilmiş siyah havuç posası (BCP), üçüncü günde en yüksek fenolik içeriğe (611.42 mg GAE/100 g dw) ve antioksidan aktiviteye sahip olmuştur. OCP'nin toplam fenolik içeriği, hem L. casei hem de L. plantarum ile üçüncü günde en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Fenolik asit profillerinde havuç türüne bağlı olarak değişiklikler gözlemlenmiştir; BCP, neoklorojenik ve klorojenik asitler açısından zengin iken, OCP, gallik ve p-kumarik asitler bakımından zengindir. Turuncu havuç posasında, özellikle L. casei ile fermente edilen örneklerde, yüksek antosiyanin içeriği (özellikle siyanidin türevleri) bulunmuştur. Aynı şekilde, OCP üçüncü günde L. casei ile birlikte α-karoten ve β-karoten seviyelerinde artış göstermiştir. Karotenoid analizi, BCP'nin yalnızca α-karoten içerdiğini ve dört günlük fermantasyon sonrası L. plantarum ile en yüksek seviyeye ulaştığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, laktik asit bakterileri ile seçici fermentasyonun havuç posalarının fitokimyasal profilini değiştirebileceğini ve bu yolla çeşitli gıda uygulamalarında besin kalitesini artırma potansiyelini göstermektedir. Geniş tüketim hacmi olan içecekler için biyoaktif bileşenlerin eklenmesi ve tüketiciye sunulması amacıyla fermente havuç posasının portakal suyuna eklenerek fonksiyonel bir içecek geliştirilmesi hedeflenmiştir. Siyah ve turuncu havuç posalarının fermente edilmeden ve yukarıdaki çalışmada optimize edilen koşullarda fermente edilerek (L.casei ile 3 günlük fermentasyon), %2.5 ve %5 oranında portakal suyuna ilavesi sonucu, ürünlerin toplam fenolik içerik, antioksidan kapasite ve antosiyanin seviyeleri analiz edilmiştir. Fermentasyon süreci, portakal suyuna eklenen havuç posasının biyoaktif profilini önemli ölçüde iyileştirmiş ve bu yolla fonksiyonel bir içecek bileşeni olarak potansiyelini ortaya koymuştur. Özellikle %5 oranında fermente siyah havuç posası eklenen portakal suyu, toplam fenolik içerik, antioksidan kapasite ve antosiyanin seviyelerinde önemli artışlar göstermiştir. Bu bulgular, fermente havuç posasının fonksiyonel içecekler için değerli bir bileşen olduğunu göstermektedir. Özellikle, siyah havuç posası içeren portakal suyunun özellikle antioksidan kapasitesi, fenolik içerik ve antosiyanin seviyelerinin yükselmiş olması, bu içeceğin sağlık üzerindeki olumlu etkilerini artırmaktadır. Ekstrüzyon, özellikle atıştırmalık ürünlerin üretimi için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışma, siyah havuç posası ve nohut unu içeren karışımların (10-20% BCP ve 20-30% CF) ekstrüzyonuyla elde edilen ürünlerin toplam fenolik içeriği, antioksidan kapasitesi ve fiziksel özelliklerini incelemiştir. Ayrıca siyah havuç posası, renk üretiminden elde edilen bir yan ürün olup, sağlığı teşvik edici çeşitli değerli bileşenler içermektedir. Bu çalışmada, BCP, ilk defa buğday irmiği ve mısır nişastası kullanılarak nişasta bazlı ekstrüde atıştırmalık formülasyonuna dahil edilmiştir. Ekstrüzyon sürecinin ve in vitro simüle edilmiş gastrointestinal sindirimin bu biyoaktif bileşiklerin stabilitesi ve biyoyararlanımı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca, ürünlerin genişleme oranı, sertlik, su emme ve çözünme indeksleri gibi fiziksel ve işlevsel özellikleri analiz edilmiştir. Ekstrüzyon sürecinin verimliliği ve esnekliği, atıştırmalık ürünlerin üretiminde özellikle değerli kılmaktadır ve bu süreçte kullanılan farklı bileşenlerin etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Ekstrüzyon işlemi sırasında, siyah havuç posası ve nohut unu karışımlarının fiziksel ve işlevsel özellikleri detaylı olarak analiz edilmiştir. Genişleme oranı, sertlik, su emme ve çözünme indeksleri gibi parametreler, ekstrüzyon koşullarının optimize edilmesi amacıyla incelenmiştir. Özellikle, genişleme oranı, 2.07 ila 2.71 arasında değişmiş ve nohut unu konsantrasyonunun artmasıyla bu oran artmıştır. Ekstrüzyon işlemi esnasında, karışımın protein ve lif içeriği, ürünün jelatinizasyon ve genişleme özelliklerini etkilemiş ve bu nedenle karışımın optimum oranlarının belirlenmesi önemlidir. Genişleme oranı üzerine yapılan analizler, yüksek lif içeriğinin hücre çeperlerini kırarak, hava kabarcıklarının genişlemesini engelleyip ürünün toplam genişleme oranını azaltabileceğini göstermiştir. Ekstrüde ürünlerin sertliği, genişleme oranı ve kullanılan bileşenlerin oranlarıyla değişiklik göstermiştir. Siyah havuç posası oranı arttıkça ürünün sertliğinde belirgin bir artış gözlenmiştir. Ekstrüde ürünlerin sertlik değeri 47.14 ila 60.50 N arasında değişirken, bu değer kontrol grubunda 23.95 N olarak ölçülmüştür. Ekstrüzyon süreci içerisinde, siyah havuç posası içeriğinin fazla olması, ürünün daha kompakt bir yapıya sahip olmasına ve sertliğin artmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, sertlik değerleri ile genişleme oranı arasında negatif bir korelasyon bulunmuştur; bu da ürün genişlemesi azaldıkça sertliğin arttığını göstermektedir. Su emme indeksi (WAI) ve su çözünme indeksi (WSI) değerleri de ekstrüde ürünlerin analizinde önemli parametreler olarak ele alınmıştır. Ekstrüde ürünlerin su emme indeksi 5.27 ila 5.49 g/g arasında değişmiş ve su çözünme indeksi ise 20.57 ila 22.95 g/100 g arasında değişmiştir. Bu değerler, karışımın başlangıçtaki su emme ve çözünme değerlerinden (3.68 g/g ve 10.06 g/100 g) önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. Ekstrüzyon işlemi, nişasta moleküllerinin jelatinizasyonu ve moleküler parçalanma nedeniyle su emme ve çözünme indekslerini artırmıştır. Bu çalışma, ekstrüzyon işleminin, nişasta moleküllerinin jelatinizasyonu ve moleküler parçalanma nedeniyle su emme ve çözünme indekslerini nasıl etkilediğine dair önemli bilgiler sunmaktadır. Ekstrüde ürünler, kontrol grubuna göre daha düşük genişleme indekslerine, su emme indeksine ve çözünme indeksine sahip olmuş, ancak daha yüksek sertlik ve kırmızılık değerleri göstermiştir. Ekstrüzyon işlemi süresince meydana gelen bu moleküler değişimler, ürünün kalite ve besin değerleri üzerinde doğrudan etkili olmuştur. Ürünlerin renk özellikleri de ekstrüde ürünlerin kalite değerlendirmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Siyah havuç posası içeriği arttıkça, ekstrüde ürünlerin renk değerlerinde belirgin değişiklikler gözlemlenmiştir. A* ve b* değerleri artarken, L* değeri azalmıştır, bu da ürünlerin daha koyu ve kırmızımsı bir renge sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, ürünlerin genel renk değişimi (ΔE) de siyah havuç posası içeriğinin artmasıyla artmış. Ekstrüde ürünler, hafif koyu ve daha fazla kırmızı renkte olmuşlardır. Ürünlerin fiziksel özelliklerine ek olarak, kimyasal analizler de gerçekleştirilmiştir. Toplam fenolik içerik ve antioksidan kapasite değerleri, ekstrüzyondan önce ve sonra karşılaştırılmıştır. Siyah havuç posası katkısı, ekstrüde ürünlerin toplam fenolik içerik ve antioksidan kapasitesini belirgin şekilde artırmıştır. Özellikle, %20 siyah havuç posası içeren ekstrüde ürünlerde, toplam fenolik içerik ve antioksidan kapasite en yüksek seviyelere ulaşmıştır. Ancak, in vitro simüle edilmiş gastrointestinal sindirim süreci sonrasında antosiyaninlerin tespit edilemediği belirlenmiştir. Ekstrüzyon süreci, özellikle yüksek sıcaklık ve basınç altında antosiyaninlerin moleküler bütünlüğü üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olmuştur, bu da bu bileşiklerin parçalanmasına yol açmıştır. Projenin umut verici sonuçlarına rağmen, bazı zorluklar ve sınırlamalar tespit edilmiştir. Ekstrüzyon süreci sırasında antosiyanin seviyelerinin önemli ölçüde azalması, bu bileşiklerin korunması için daha fazla optimizasyon gerektiğini göstermektedir. Fermentasyon sürecinin spesifik biyokimyasal etkileri ve bu süreçte değişen biyoaktif bileşiklerin stabilitesi daha derinlemesine incelenmelidir. Ayrıca, deneylerin in vitro sindirim simülasyonları üzerine kurulu olması, bulguların in vivo çalışmalarla desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Bu, insan vücudundaki sağlık yararlarını ve biyoyararlanımını tam olarak anlamak için gereklidir. Gıdaların tüketici kabulüne yönelik duyusal değerlendirmeler ve daha yüksek konsantrasyonlarda havuç posası dahil edilmiş ürünlere etkileri üzerinde de çalışılmalıdır. Ekstrüzyon sürecindeki farklı parametrelerin, özellikle yüksek sıcaklık ve basıncın antosiyaninlerin stabilitesi üzerindeki etkisi daha ayrıntılı olarak araştırılmalıdır. Aynı zamanda, BCP'nin, özellikle yüksek sıcaklık ve basınç gibi ekstrüzyon koşulları altında, fenolik bileşiklerin stabilitesini koruma kapasitesini artırmak için yeni teknolojiler ve stratejiler geliştirilmelidir. Gelecek araştırmalar, fitokimyasal içeriği daha da arttırmak ve ürünlerin tadını ve ticari uygulanabilirliğini iyileştirmek için fermentasyon parametrelerinin rafine edilmesine odaklanmalıdır. Fermente havuç posasının probiyotik açısından zengin içecekler, süt ürünleri ve bitki bazlı gıdalar gibi çeşitli gıda ürünlerine entegrasyonu, fermentasyonun sağladığı besin değerlerinden yararlanmak için önemli fırsatlar sunmaktadır. Ayrıca, antosiyaninleri daha iyi korumak için ekstrüzyon sürecinin optimize edilmesi ve daha yüksek seviyelerde havuç posasının dahil edilmesi, yeni ve besin açısından zengin atıştırmalık seçeneklerin gelişimine yol açabilir. Biyoaktif bileşiklerin işleme ve sindirim sırasında etkileşimlerini kapsamlı bir şekilde anlamak için in vivo çalışmalar yapılmalıdır. Bu çabalar, umut verici sonuçların ticari uygulanabilirliğini artıracak ve tüketici kabulünü sağlayacaktır. Ayrıca, yeni formülasyon ve ekstrüzyon teknikleri geliştirilerek, siyah havuç posasının atıştırmalık ürünlerde daha geniş bir şekilde kullanılması teşvik edilmelidir. Sonuç olarak, fermentasyon ve ekstrüzyon süreçlerinin optimize edilmesi, havuç posasını yüksek değerli, fonksiyonel gıda bileşenlerine dönüştürebilir. Bu yaklaşım, sadece tarımsal yan ürünlere değer katmakla kalmaz, aynı zamanda sürdürülebilir döngüsel ekonomiyi teşvik eder. Gıda endüstrisi, atıkların besin açısından zengin ürünlere dönüştürülmesi yoluyla daha sağlıklı ve sürdürülebilir gıda seçimleri talebini karşılayabilir ve böylece yiyecek güvenliğine ve çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunabilir. Gelecekteki araştırmalar, bu süreçleri en üst düzeye çıkarmak ve havuç posasının gıda üretimindeki kullanımını daha işlevsel hale getirmek için çalışmalarını sürdürmelidir.
Özet (Çeviri)
The valorization and effective utilization of food processing by-products and food waste have become crucial for sustainable food production with the growth of the food industry. Carrots (Daucus carota), among the most consumed vegetables worldwide, come in various colors like orange, red, purple, white, and yellow. These vegetables are rich in bioactive compounds such as dietary fibers, carotenoids, anthocyanins, and phenolic compounds. However, the carrot processing industry produces pomaces rich in these bioactive compounds. These by-products hold significant potential and can be transformed into valuable components through sustainable techniques, contributing to healthier food options and environmental sustainability. This research aims to convert carrot pomace into high-value functional food ingredients by optimizing fermentation and extrusion processes. Fermentation is a common method that contributes to the nutritional profile of food by-products. In this study, carrot pomace was fermented using different strains of lactic acid bacteria (LAB), including Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, and Lactobacillus acidophilus. The fermentation process was optimized to enhance the bioactivity of compounds of the final product. Conditions were optimized to increase the bioactive potential of black and orange-colored carrot pomace, with measurements of total phenolic content, antioxidant capacity, and individual phenolic profile. Fermentation affected total titratable acidity and lactic acid production, with L. plantarum showing the highest increases in orange-colored carrot pomace (OCP). While citric acid levels initially increased, ascorbic acid levels decreased across all cultures. Black carrot pomace (BCP) fermented with L. casei had the highest phenolic content (611.42 mg GAE/100 g dw) and antioxidant activity on the third day. The total phenolic content of OCP reached its highest level on the third day with both L. casei and L. plantarum. Variations in phenolic acid profiles were observed based on carrot type; BCP was rich in neochlorogenic and chlorogenic acids, while OCP was rich in gallic and p-coumaric acids. Particularly high anthocyanin content (especially cyanidin derivatives) was found in black carrot pomace fermented with L. casei. Similarly, OCP showed increases in α-carotene and β-carotene levels on the third day with L. casei. Carotenoid analysis revealed that BCP contained only α-carotene, reaching the highest levels after four days of fermentation with L. plantarum. For beverages with broad consumption, fermented carrot pomace was added to orange juice to develop a functional beverage. When added at 2.5% and 5%, both fermented (optimized condition in the study before, with L. casei with 3 day) and unfermented black and orange-colored carrot pomaces significantly improved the bioactive profile of orange juice, enhancing total phenolic content, antioxidant capacity, and anthocyanin levels. Particularly, adding 2.5% and 5% fermented black carrot pomace led to notable increases in these metrics. This suggests that fermented carrot pomace is a valuable component for functional beverages, offering multiple bioactive compounds that support consumer health. Orange juice enriched with carrot pomace offers many bioactive compounds supporting consumer health, presenting a healthier beverage alternative. Especially, black carrot pomace added orange juice showed elevated antioxidant capacity, phenolic content, and anthocyanin levels, enhancing the drink's health benefits. Extrusion is a commonly used method for producing snack products. This study examined mixtures containing black carrot pomace and chickpea flour (10-20% BCP and 20-30% CF) extruded into products, analyzing total phenolic content, antioxidant capacity, and physical properties. Black carrot pomace, a by-product of color production, contains valuable health-promoting components. Using it in starch-based extruded snacks combined with wheat semolina and corn starch, the physical and functional properties, such as expansion rate, hardness, water absorption index (WAI), and water solubility index (WSI), were analyzed in detail. The expansion rate varied from 2.07 to 2.71, increasing with higher chickpea flour concentrations. The extrusion process and resulting molecular structure influenced protein and fiber content, gelatinization, and expansion characteristics, highlighting the need for optimal mixture ratios. High fiber content can break cell walls, limiting air bubble expansion and reducing overall expansion rate. Black carrot pomace concentration correlated with increased product hardness, ranging from 47.14 to 60.50 N versus 23.95 N for the control group. Higher BCP content produced a more compact structure, increasing hardness, evidenced by a negative correlation between hardness and expansion rate. WAI (5.27 to 5.49 g/g) and WSI (20.57 to 22.95 g/100 g) values, influenced by starch gelatinization and molecular breakdown, were significantly higher than initial mix values (3.68 g/g and 10.06 g/100 g), respectively. Extrusion efficiency and flexibility are essential for snack production, especially regarding different ingredient impacts, physical properties, chemical profiles, and bioactive stability. The physical and chemical changes occurring during the extrusion process have had a direct impact on the nutritional value of the products. The effects of adding black carrot pomace to functional foods during the extrusion process were thoroughly examined. Total phenolic content and antioxidant capacities are fundamental components determining the bioactive properties of extruded products, and these values significantly increased following the extrusion process. In addition, the effects on phenolic acids and anthocyanins were investigated through a simulated gastrointestinal digestion process. During in vitro simulated gastric digestion, phenolic acid and anthocyanin levels increased by 48-382%, however, anthocyanins were not detectable after simulated intestinal digestion. This highlights the adverse effect of high temperature and pressure on the molecular integrity of anthocyanins, indicating a need for further research to preserve these compounds. Despite promising results, some challenges were noted. Anthocyanin levels decreased during extrusion, suggesting the need for process optimization to preserve these compounds. Fermentation's specific biochemical effects and the stability of altered bioactive compounds need deeper investigation. Findings based on in vitro digestion simulations should be supported by in vivo studies to understand health benefits and bioavailability fully. Sensory evaluations for consumer acceptance and effects of higher carrot pomace concentrations should be further explored. Optimizing extrusion parameters, such as high temperature and pressure, and developing new technologies to enhance the stability of phenolic compounds in black carrot pomace are essential. Future research should refine fermentation parameters to improve phytochemical content, taste, and commercial viability. Integrating fermented carrot pomace into various food products, such as probiotic-rich drinks, dairy, and plant-based foo