Neoklasik realist güvenlik perspektifinden Türkiye'nin Suriye politikasının 2011-2020 yılları arasında incelenmesi
An examination of Turkey's Syrian policy between 2011-2020 from the perspective of neoclasic realist security
- Tez No: 760818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TURAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Terörizm Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dış politika Uluslararası İlişkiler disiplininin en temel uygulama alanlarından biridir ve bu konuda açıklamalar sunan yaklaşımların temel eğilimi, dış politikanın belirlenmesinde devletlerin genel özelliklerine veya uluslararası sistem gibi bazı unsurlara öncelik vermektir. Neoklasik realizm ise devletlerin içsel faktörleri ile uluslararası sistemi birlikte değerlendirerek bir model oluşturur. Bu doğrultuda uluslararası ilişkiler sisteminin temel aktörleri olan devletlerin üzerindeki baskısı sistemik sinyal olarak alınmakta ve bu sinyal ilgili devletin karar alıcıları tarafından yerel faktörlerin algı süzgecinden geçirilerek dış politika çıktısına dönüşmektedir. Böylece uluslararası sistem dış politikanın bağımsız değişkeni olarak kabul edilirken, devletin yerel dinamikleri ara değişken ve dış politika stratejisi ve çıktıları da bağımlı değişken olarak kabul edilmektedir. Çalışmada, Suriye politika incelemesi Türk dış politikasının 2011-2020 yılları arasına uygulanmaktadır. Bu doğrultuda Türk dış politikasının bağımsız, ara ve bağımlı değişkenleri ve sonrasında ise siyasilerin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin dış politikaya etkileri açıklanmaktadır. Son dönemlerin en önemli uluslararası gelişmelerinden olan Suriye iç savaşına yönelik dış politika analizi dönemlere ayrılarak neoklasik realist çerçeveden incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Foreign policy is one of the most fundamental areas of International Relations, and the main aim of foreign policy is to offer explanations by giving priority to some elements in the determination of foreign policy, such as the general characteristics of states or the international system. Neoclassical realism, on the other hand, creates a model by combining the states' internal conditions and the international system. In this direction, the pressure of the international system on states is taken as a systemic signal and this signal is transformed into a foreign policy output by the decision-makers of the relevant state through the filter of perception of local factors. Thus, while the international system is accepted as an independent variable of foreign policy, the local dynamics of the state are considered intervening variables, and foreign policy strategy and decisions are considered as dependent variables. In this study, the foreign policy process is applied to Turkish foreign policy towards Syria between 2011-2020. For this aim, the independent, intervening, and dependent variables of Turkish foreign policy and then the effects of politicians and the Turkish Armed Forces on foreign policy decisions are explained. The foreign policy analysis of the Syrian civil war, which is one of the most important international developments of recent times, is divided into periods and examined from the neoclassical realist framework.