Kadın emeğini etkileyen faktörlerin bakım ekonomisi ve mor ekonomi bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of factors affecting female labor in the context of care economy and the purple economy
  1. Tez No: 760817
  2. Yazar: NURDAN YİĞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLÜL KABAKÇI GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmanın amacı; bakım ekonomisi ve mor ekonomi çerçevesinde kadın emeğinin toplumsal cinsiyet eşitsizliği içerisindeki güncel sosyal ve ekonomik yansımalarını ortaya koymaktır. Çalışmanın hedefi doğrultusunda öncelikle işgücü piyasaları içerisinde istihdam ve işsizlik kavramları ele alınarak kadın istihdamının altında yatan temel problemlerin literatürdeki karşılığına bir yanıt aranmış ve sonrasında iktisadi tarih içerisinde genel kabul görmüş ekollerin, kadın emeğine ve ücretsiz bakım emeğine olan bakış açılarına yer verilmiştir. İlerleyen bölümlerde çalışmanın dinamiğini oluşturan bakım ekonomisi ve mor ekonominin tanımı yapılarak iki iktisadi bakış açısından ücretsiz bakım emeğinin boyutlarına ve literatürü henüz oluşan mor ekonominin kapsam ve hedefleri ele alınmıştır. Son olarak çalışmada belirlenen göstergelerle farklı ülke grupları barındırma ve karşıt örneklerin oluşabileceği durumları yorumlama fırsatı yaratacağı için OECD ülkeleri üzerinden bakım ekonomisi ve mor ekonomi göstergeleri ile kadının ücretsiz ve ücretli emeği incelenerek cinsiyetler arası eşitsizliklerin güncel durumu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the current social and economic reflections of women's labor in the context of gender inequality within the framework of the care economy and purple economy. In line with the objective of the study, firstly, the concepts of employment and unemployment in labor markets are discussed and an answer to the basic problems underlying women's employment is sought in the literature. Then, the perspectives of generally accepted schools in economic history on women's labor and unpaid care work are included. In the following sections, a definition of the care economy and the purple economy, which constitute the dynamics of the study, is provided, and the dimensions of unpaid care labor from two economic perspectives and the scope and objectives of the purple economy, whose literature has just emerged, are discussed. Finally, the current situation of gender inequalities has been revealed by examining the care economy and purple economy indicators and the unpaid and paid labor of women over OECD countries, as it will provide an opportunity to host different country groups with the indicators determined in the study and to interpret the situations where counter examples may occur.