Kriz dönemlerinde televizyon haberciliği Kovid 19 sürecinde tecimsel tv kanallarının ana haber bültenlerindeki söylem farklılıkları
Television journalism in times of crisis discourse differences in the main news bulletins of commercial tv channels in the Covid 19 process
- Tez No: 760856
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL BATUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
2019 yılı aralık ayında Çin'in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkarak kısa süre içerisinde bütün dünyayı saran Kovid 19 salgını, kriz durumu yaratmıştır. Medya kuruluşları da bu kriz durumuna kendi yayın anlayışları doğrultusunda yaklaşmışlardır. Bu çalışmanın kuramsal bölümü; genel anlamda habercilik, TV haberciliği, kriz haberciliği ve haber söylemi gibi temel konulardan oluşmaktadır. Bu bağlamda, 'yakınlık' kavramı üzerinden özgün bir haber tanımı da yapılmıştır. Çalışmanın araştırma bölümünde ise; ATV ve FOX televizyon kanallarının, 2020 yılında belirlenen 10'ar günlük, 3 ayrı döneminde yaptıkları Kovid 19 haberleri incelenmiştir. Hem bu 2 kanal, hem de bu 3 dönem arasındaki söylem farklılıkları irdelenmiştir. Çalışmayla ortaya konmak istenen temel iddia ise; Eleştirel Söylem Analizi modelinden yola çıkarak Televizyon Haber Bültenleri İçin Eleştirel Söylem Analizi Modelini oluşturmaktır. TV haberlerine özgü bu yeni modelin bir farklılığı da, belirli bir haberin değil, bir haber bülteninin tamamının incelenmesine yönelik olmasıdır. Bu yeni model ilk kez bu çalışmada kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic, which emerged in December of 2019 from Wuhan, a city of Hubei province of China, and took hold of the whole World in a short time, created a crisis situation all across the globe. Media organizations have also approached this crisis situation according to their own broadcasting perspectives. The theoretical part of this study, in the general meaning, consists of such topics as journalism, TV journalism, and news discourse. In this context, an original news definition has been made over the concept of 'proximity'. In the research part of the study, The COVID-19 news of ATV and FOX television channels over the 3 separate time periods each consisting of 10 days have been examined. Discourse differences between both these 2 channels and 3 separate time periods have been revealed. The main claim to be propounded in this study is, to create the Critical Discourse Analysis Model for TV News Bulletins based on the Critical Discourse Analysis Model. Another difference of this new model, which is specific to TV News, is that it is aimed at examining a whole news bulletin, not a specific news. This new model was used for the first time in this study.