D tipi kişiliğin, sosyal inhibisyonun ve negatif etkilenimin temporomandibular bozukluklarla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of TYPE D personality, socialinhibition, and negative affectivity with temporomandibular
- Tez No: 760855
- Danışmanlar: PROF. DR. CANSU ALPASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Temporomandibular bozukluklar, çiğneme kaslarını, temporomandibular eklemi ve ilişkili yapıları içeren bir dizi klinik problemleri kapsayan toplu bir terimdir. Temporomandibular bozuklukların etiyopatogenezi çok faktörlüdür. Özellikle travma, genetik ve psikolojik faktörler sorumlu tutulmaktadır. D tipi kişilik ile stres düzeyi arasındaki ilişkiyi gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Günümüzde strese bağlı temporomandibular bozukluk görülen bireylerin sayısı artmaktadır. Kişilik tiplerinin hastalığa etkisinin belirlenmesi temporomandibular bozukluğun önlenmesini ve yönetimini etkileyebilmektedir. Bu çalışmada hastaların sosyodemografik özellikleri ile kişilik tiplerinin ve temporomandibular bozukluk tanısı konulan hastalarda D tipi kişilik, sosyal inhibisyon ve negatif etkilenimin hastalığa etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Cerrahisi Kliniği'nde yaş, cinsiyet ve medeni durum gözetmeksizin temporomandibular bozukluk tanısı konulan 100 hasta ile aynı sayıda sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik veri formu ve Tip D Kişilik Ölçeği formundan oluşan 2 bölümlü anket uygulanmıştır. Çalışmamızın istatistiksel analizinden elde edilen bulgularda; temporomandibular bozukluğu olanlarda D tipi kişilik oranlarının ve negatif etkilenim skorlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Cinsiyet, eğitim düzeyi ve meslek grupları ile D tipi kişilik arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuçlarımız temporomandibular bozukluğun sebebinin araştırılmasında ve temporomandibular bozukluğa sahip olan hastaların tedavisinde kişilik tiplerinin belirlenmesinin, temporomandibular bozukluğu önleme ve tedavi yönetiminde başarıyı artırabilmek adına büyük rolü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Temporomandibular disorders are a collective term encompassing a range of clinical problems involving the masticatory muscles, temporomandibular joint, and associated structures. The etiopathogenesis of temporomandibular disorders is multifactorial. In particular, trauma, genetic and psychological factors are held responsible. There are studies showing the relationship between type D personality and stress level. Today, the number of individuals with stress-related temporomandibular disorder is increasing. Determining the effects of personality types on the disease may affect the prevention and management of temporomandibular disorder. In this study, it was aimed to investigate the sociodemographic characteristics and personality types of the patients and the effects of type D personality, social inhibition and negative affectivity on the disease in patients diagnosed with temporomandibular disorder. 100 patients diagnosed with temporomandibular disorder in Gazi University Faculty of Dentistry, Oral and Maxillofacial Surgery Clinic, regardless of age, gender and marital status, and the same number of healthy control groups were included in the study. A 2-part questionnaire consisting of a sociodemographic data form and a Type D Personality Scale form was applied to the participants. In the findings obtained from the statistical analysis of our study; D type personality rates and negative affect scores were found to be significantly higher in patients with temporomandibular disorders. There was no significant relationship between gender, education level and occupational groups and type D personality. Our results show that determining the personality types in the investigation of the cause of temporomandibular disorder and in the treatment of patients with temporomandibular disorder has a great role in increasing the success of the prevention and treatment management of temporomandibular disorder.