The correlation between serum vitamin D and occyte quality, potential of fertilization and embryo development in the assisted reproductive technology (ART) cases
Yardımcı üreme teknolojisi (YÜT) olgularında serum D vitamini ile oosit kalitesi, döllenme potansiyeli ve embriyo gelişiminin arasındaki ilişki
  1. Tez No: 760860
  2. Yazar: ASMA BASHİR SALEM BEN ZAİR
  3. Danışmanlar: PROF. NAZAN DOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
D vitamini yetersizliği insidansının artmasının bir sonucu olarak D vitamini araştırmalarına daha fazla ilgi duyulmaktadır. D vitamini yetersizliği, bir dizi akut ve kronik bozuklukla ilişkilendirilmiştir. 25-hidroksi [25(OH)] D vitamininin insan üreme sistemi de dahil olmak üzere çeşitli sistemlere önemli etkileri olduğuna dair kanıtlar artmaktadır. D vitamini, adet döngüsün düzenlenmesi, endometriyal proliferasyon, foliküler gelişim, erken dismenorenin rahatlaması ve vajinal fibroidin azalmasına yardımcı olabilir. Çalışmalar, kanında D vitamini düzeyi yüksek olan kadınların gebe kalma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, tüp bebek hastalarında 25 (OH) D vitamini kan seviyeleri ile oosit kalitesi, in vitro bölünme başarısı ve embriyo kalitesi arasında bir ilişki olup olmadığını göstermektir. Ocak 2018 ile Aralık 2020 tarihleri arasında Libya, Misurata'daki bir sağlık merkezinde tüp bebek tedavisi gören bireyler geriye dönük olarak incelendi. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası Luteinizan Hormon (LH) seviyeleri kaydedildi. Çalışmaya katılan tüm hastalara tedaviye başlandıktan sonra, iki ay boyunca günde 1.500 ile 2.000 IU (günde 3 sprey) dozunda D vitamini uygulandı. Tedaviden önce ve sonra LH seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu. Ancak D vitamini takviyesi ile oosit kalitesi, in vitro bölünme başarısı ve embriyo kalitesi arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Bu çalışmada, D vitamini takviyesinin kısır evliliklerdeki kadınlar üzerindeki etkisinin olmadığı gösterilmiştir. D vitamini takviyesinin invitro fertilizasyon başarısına yardımcı olup olmayacağını daha ayrıntılı görmek için ek çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is increasing interest in vitamin D research as a result of the increased incidence of vitamin D insufficiency. Vitamin D deficiency has been associated with a number of acute and chronic disorders. There is increasing evidence that 25-hydroxy[25(OH)] vitamin D has important effects on a variety of systems, including the human reproductive system. Vitamin D can help regulate the menstrual cycle, endometrial proliferation, follicular development, relief of early dysmenorrhea, and decrease vaginal fibroid. Studies show that women with high levels of vitamin D in their blood are more likely to conceive. The aim of this study is to show whether there is a relationship between 25 (OH) vitamin D blood levels and oocyte quality, in vitro division success and embryo quality in IVF patients. Individuals who underwent IVF treatment at a health center in Misurata, Libya between January 2018 and December 2020 were retrospectively analyzed. Luteinizing Hormone (LH) levels of the patients were recorded before and after the treatment. All patients in the study were administered vitamin D at a dose of 1,500 to 2,000 IU (3 sprays per day) for two months after treatment was started. A statistically significant difference was found in LH levels before and after treatment. However, no significant difference was observed between vitamin D supplementation and oocyte quality, in vitro division success and embryo quality. In this study, it was shown that vitamin D supplementation did not affect women in infertile marriages. Additional studies are needed to see in more detail whether vitamin D supplementation will help in vitro fertilization success.