Özel program ve proje uygulayan ortaokullarda öğrenim gören öğrenci velileri memnuniyet durumları ve etkileyen etmenler
Satisfaction status of parents of students who study insecondary schools applying special program and projectsand factors affecting it
  1. Tez No: 760868
  2. Yazar: ARZU POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırmamızın amacı Özel Program ve Proje Uygulayan Ortaokullarda Öğrenim Gören Öğrenci Velilerin Memnuniyet Durumları ve Etkileyen Etmenleri tespit etmektir. Bu amaçla İstanbul Anadolu Yakası'nda bulunan ilçelerdeki iki proje ve iki normal imam hatip ortaokulu olmak üzere dört okul velilerine araştırmacı tarafından geliştirilen anket uygulanmıştır. Anket sonuçları ve demografik bulgular incelenerek konu ile ilgili bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmanın örnek grubunu 412 veli oluşturmaktadır. Araştırma sonucunca veli memnuiyetlerinin genel olarak yüksek olduğu araştırmaya katılan velilerin genel memnuiyet ortalamalarının ise sıklıkla düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Okulun sunduğu hizmetler 11 başlık altında belirlenmiş bu başlıklardan en yüksek ortalamaya sahip hizmet alanı öğrenci işlerininim sahip olduğu tespit edilmiştir. En az ortalamaya sahip olan hizmet alanı ise sosyal, kültürel ve spor etkinliklerinin olduğu görülmektedir. Velilerin okulla iletişim, güvenlik, öğretmenlere yönelik memnuniyet, PDR hizmetleri, okulun sahip olduğu fiziki koşullar, okulun eğitim öğretim etkinlikleri, ders dışı dinlenme ihtiyaçlarının karşılanması ile okulun topluma etkileri konusunda veli memnuniyetin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Demografik bulgulardan yaş, velinin gelir durumu, velilerin meslekleri, velinin çocuk sayısı ve velinin okulda kaçıncı çocuğu olduğuna göre anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Okul türü, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve veli kıdemi değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our research is to determine the satisfaction status and affecting factors of the parents of students studying in secondary schools ımplementing special programs and projects. for this purpose, a questionnaire developed by the researcher was applied to the parents of four schools in the districts on the Anatolian side of Istanbul, two for projects and two for normal imam hatip secondary schools. Findings related to the subject were obtained by examining the survey results and demographic findings. The sample group of the research consists of 412 parents. As a result of the research, it has been determined that the general satisfaction of the parents is high, and the general satisfaction average of the parents participating in the research is often at the level. The services offered by the school were determined under 11 headings, and it was determined that student affairs, the service area with the highest average, had. It is seen that the service area with the lowest average is social, cultural and sports activities. It has been determined that parents' satisfaction with the school is high in terms of communication with the school, safety, satisfaction with teachers, counseling services, physical conditions of the school, educational activities of the school, meeting the needs of extracurricular rest and the effects of the school on the society. From the demographic findings, it was determined that there was no significant difference according to the age, income status of the parents, the professions of the parents, the number of children of the parents and the number of children of the parents at the school. Significant differences were found in terms of school type, gender, marital status, educational status and parent seniority.