Supervisory and therapeutic alliance among clinical psychologytrainees: The moderating role of emotion regulation strategies
Klinik psikoloji yüksek lisans öğrencilerinde süpervizör ittifakı ile terapötik ittifak arasındaki ilişkide duygu düzenleme stratejilerinin düzenleyici rolü
- Tez No: 760911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BERNA SARI ARASIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Klinik psikoloji yüksek lisans öğrencileri, eğitim döneminde danışanları ile seansları yürütürken zorlayıcı duygularla karşılaşabilmektedirler. Üçlü bir süreç olan psikoterapi süpervizyonu (süpervizör-terapist ve terapist-danışan), öğrencilerin duygu düzenleme süreçlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için önemli bir role sahiptir. Klinik psikoloji yüksek lisans eğitimi sürecinde duygu düzenleme stratejilerinin rolü üzerine sınırlı araştırma vardır. Bu nedenle öğrencilerin danışanlarıyla ve süpervizörleriyle çalışırken kullandıkları duygu düzenleme stratejilerinin rolünü araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bugüne kadar duygu düzenleme stratejilerinin (yeniden değerlendirme ve bastırma) süpervizyon ve psikoterapi süreci bağlamında düzenleyici rolünü araştıran bir araştırma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, süpervizyon ittifakı ile terapötik ittifak arasında yeniden değerlendirme ve bastırmanın düzenleyici rolünü araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmanın üç hipotezi şu şekildedir: 1) süpervizyon ittifakı ve terapötik ittifak arasında pozitif yönde ilişki vardır, 2) yüksek düzeyde yeniden değerlendirme, süpervizyon ittifakı ve terapötik ittifak arasındaki ilişkiyi güçlendirmektedir ve 3) düşük düzeyde bastırma, süpervizyon ittifakı ve terapötik ittifak arasındaki ilişkiyi güçlendirmektedir. Danışanlarıyla 3'ten fazla seans yapmış olan 78 klinik psikoloji yüksek lisans öğrencisi araştırmaya katılmıştır. Terapötik ittifak, süpervizyon ittifakı ve duygu düzenlemeyi (yeniden değerlendirme ve bastırma) ölçmek için Terapötik İttifak Ölçeği – Terapist Formu, Süpervizyon İttifakı Ölçeği - Terapist Kısa Formu ve Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, süpervizyon ittifakı ile terapötik ittifak arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yeniden değerlendirmenin anlamlı bir düzenleyici etkisi olmadığı bulunmuştur. Bununla birlikte, bastırmanın düzenleyici etkisi olduğu bulunmuştur. Süpervizyon ittifakı ve terapötik ittifak arasındaki ilişki, bastırma stratejisinin kullanımıyla pozitif yönde güçlenmektedir. Sonuçlar literatür doğrultusunda tartışılmıştır. Buna ek olarak, mevcut çalışmanın pratik çıkarımları ve sınırlılıkları ile birlikte ileride yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Clinical psychology trainees may encounter compelling emotions while conducting sessions with clients even though they are not licensed yet in the period of training. Psychotherapy supervision which is a triadic (supervisor-trainee and therapist-client) process has a crucial role to help trainees to realize emotion regulation processes. There is limited research on the role of emotion regulation strategies in training therefore, a need appears to investigate the role of emotion regulation strategies in trainees. To date, no research investigated the moderating role of emotion regulation strategies in supervision and psychotherapy context. The present study aimed to investigate the moderating role of reappraisal and suppression between the supervisory and therapeutic alliance. Three hypotheses were as follows: 1) supervisory alliance and therapeutic alliance are positively correlated, 2) a higher level of reappraisal strengthens the relationship between supervisory alliance and therapeutic alliance, and 3) a lower level of suppression strengthens the relationship between supervisory alliance and therapeutic alliance. Seventy-eight clinical psychology trainees participated. Turkish Working Alliance Inventory – Therapist Form, Short Form of Turkish Working Alliance Inventory – Supervisee Form, and Emotion Regulation Questionnaire were used to measure therapeutic alliance, supervisory alliance, and emotion regulation respectively. Results indicated that there was a positive correlation between supervisory and therapeutic alliance. There was no significant moderation effect of reappraisal. However, there was a significant moderation effect of suppression. Findings suggested that suppression improved the relationship between supervisory and therapeutic alliance. Results were discussed in accordance with the literature. Practical implications, limitations, and suggestions for future studies were provided.