Ekolojik sorunların kavramsal sanat bağlamında çağdaş Türk sanatına yansıması
Reflection of ecological problems on contemporary Turkish art in the context of conceptual art
- Tez No: 760930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Geleneksel çizgide ilerleyen Türk resim sanatı tarihine göz atıldığında, 19. yüzyıla kadar, temeli Türk-İslam geleneğinde yatan minyatür sanatının egemen olduğu görülmektedir. Daha sonraki süreçlerde ise köklü bir değişim başlamış ve yoğunlaşan batılılaşma hareketleri resim alanında da etkili olmuştur. 19. yüzyıldan itibaren belirginleşmeye başlayan Batılılaşma hareketleri sonucunda, modern sanatı benimsemeye başlamıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra, kültür ve sanat alanında meydana gelen gelişmeler ile sanat ve sanatçıya destek, sanatı halka buluşturma, halk arasında sanatın yayılmaya başlamasını sağlamıştır. Türk resim sanatında yaşanan gelişmelere paralel olarak, Batıda da endüstri devriminin getirdiği fikir ablukaları sosyal yaşamı direk etkilemiş, geniş halk kitlelerinin oluşturduğu grup olgusu, sanatçılardaki özgüveni artırarak, yenilikçi arayışların tesir alanını genişletmiştir. Bu durum, Türk resim sanatına da yansıyarak, Batı kaynaklı sanat akımlarının uygulanmaya başlamasıyla modern sanat anlayışının benimsenmesi kaçınılmaz olmuştur. Dönemin önde gelen sanatçıları, bu yenilikçi Batı sanat anlayışını benimsemişlerdir. Bütün bu çabaların sonucunda, gerçekçi sanat yapıtlarının yerini modern tekniklerle geliştirilmiş sanat anlayışı almıştır. Türk resim sanatında, 1923-1960 yılları arasında, Batı hareketlerinin getirmiş olduğu izlenimler, Türk sanatında karşılık bularak, yeni arayışların önünü açmıştır
Özet (Çeviri)
When we look at the history of Turkish painting, which progresses along the traditional line, it is seen that the miniature art, whose foundation is based on the Turkish-Islamic tradition, dominated until the 19th century. In the following processes, a radical change began and the intensifying westernization movements were also effective in the field of painting. As a result of the Westernization movements that started to become evident from the 19th century, it started to adopt modern art. After the proclamation of the Republic, the developments in the field of culture and art, support for art and artists, bringing art to the public, and art started to spread among the people. Parallel to the developments in Turkish painting art, the intellectual blockades brought by the industrial revolution in the West directly affected social life, and the group phenomenon formed by large masses of people increased the self-confidence of the artists and expanded the sphere of influence of innovative pursuits. This situation was reflected in the Turkish painting art, and it became inevitable to adopt the modern art approach with the application of Western-based art movements. The leading artists of the period adopted this innovative Western understanding of art. As a result of all these efforts, realistic works of art have been replaced by an understanding of art developed with modern techniques. In Turkish painting, the impressions brought by the Western movements between 1923 and 1960, found a response in Turkish art and paved the way for new searches.