Kentsel dönüşüm projeleri ve yer değiştirme: Antalya Kepez ve Santral mahalleleri örneği
Urban regeneration projects and relocation: Example of Antalya Kepez and santral neighbourhoods
- Tez No: 760929
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BULUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞURCAN AYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Kentsel dönüşüm projeleri Türkiye'de 2000'li yıllardan sonra kent politikalarında tercih edilen bir müdahale şeklini oluşturmaktadır. Farklı bilim dallarından araştırmacıların yaptıkları çalışmalar kentsel dönüşüm projelerinin en önemli etkilerinden yerinden edilme süreçleri olduğunu ortaya koymaktadır. Fakat ilgili literatür farklı projeler için yerinden edilme süreçlerinin oluştuğunu tespit etmesine karşılık, zorunlu şekilde gerçekleşen hareketlerin sonrasına dair iz sürme süreci açısından zayıf kalmaktadır. Bu çalışma Antalya Kepez ve Santral Mahallesi kentsel dönüşüm projesi sonrasında yer değiştirmek zorunda kalmış hanelerin izini sürmektedir. Çalışmadaki temel amaç yer değiştirmiş hanelerin hareket kalıplarının ve bu hareketlerdeki nedenselliklerin açığa çıkarılmasıdır. Ayrıca kentsel dönüşüme dair genel memnuniyet durumu da açığa çıkarılmak istenmiştir. Çalışma bu bulguları gerçekleştirmek için nicel ve nitel veri setlerinden yararlanmaktadır. Çalışma kapsamında yer değiştirmek zorunda bırakılan hanelerin proje alanına yakın yerleri tercih ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca kentsel dönüşüme dair katılımcıların olumsuz bir tutum içerisinde olduğu, toplumsal bağ ve bağlantıların projeden etkilendiği belirlenmiştir. Son olarak yeni yer seçiminde lokasyon avantajı, akrabalık ve komşuluk ilişkileri, kira uygunluğu başat etkenler arasında olmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration projects constitute a preferred form of intervention in urban policies in Turkey after the 2000s. Studies by researchers from different disciplines reveal that the most common result of urban regeneration projects is displacement. However, although the relevant literature has finding on the occurrence of displacement processes for various projects, they remain weak in terms of tracing the displaced residents. This study traces the households that had to move from Antalya Kepez and Santral neighborhood after the urban regeneration project. The main purpose of the study is to reveal the movement patterns of displaced households and causes that shaped those movements. Moreover, satisfaction levels with urban regeneration is also questioned. To achieve these goals, this study utilizes quantitative and qualitative data sets. Within the scope of the study, it has been determined that the households who were forced to move preferred neighborhoods close to the project area. Furthermore, households have stated that their attitude towards the urban regeneration project were negative and their social ties and connections were affected by the project. Finally, location advantage, kinship and neighborly relations, and affordability of rents are found to be the main factors during the preference of new neighborhoods.