İstanbul Çinili Cami çinili kitâbeleri ve çözümlemeleri
Tile calligraphies of the Istanbul Cinili Mosque and their analysis
- Tez No: 760932
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
17. yüzyıla kadar gelişimini sürekli olarak sürdüren Hat ve Çini sanatı geçmişten bugüne birçok mimari yapıda birlikte kullanılarak yapının estetik ve sanatsal yönünün sembolü olmuşlardır. 17. yüzyıl Hat sanatı için gelişimin devam ettiği, yeni üslup ve yazı ekolünün geliştiği bir dönem olurken Çini Sanatı için 16. yüzyılda ulaşılan teknik ve sanatsal seviyenin giderek gerilediği bir dönem olarak kayıtlara geçmiş ve 17. yüzyılda çini üretimi merkezi İznik'ten Kütahya'ya kaymıştır. Kütahya ise kalite açısından İznik çiniciliğinin ulaştığı seviyeyi yakalayamamıştır. İstanbul Üsküdar'da bulunan ve 17. yüzyılda inşa edilmiş olan Çinili Cami Hat ve Çini sanatının birlikte kullanıldığı eşsiz ve aynı zamanda merak uyandıran bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü gelişimini sürdüren hat sanatı ve teknik açıdan giderek zayıflayan çini sanatı birlikte kompoze edilmiştir. Yapı aynı zamanda dönem özelliklerini de taşıdığından bu tez çalışmasının konusu olarak belirlenmiştir. Çalışmada Çinili Cami'nin çini kitâbeleri, kompozisyon, yazı dili, yazı çeşidi, teknik ve teknoloji açıdan ele alınarak elde edilen bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Calligraphy and tile art, which continued its development until the 17th century, have been used together in many architectural structures from the past to the present, and have become the symbol of the aesthetic and artistic aspect of the building. 17th century While it was a period in which the development continued for the art of calligraphy and the new style and writing school developed, there was a period of regression for the Art of Tile, and the magnificence of the 16th century gradually disappeared. The center of tile production moved from Iznik to Kütahya, and the quality of tiles deteriorated. The Çinili Mosque, located in Üsküdar, Istanbul and built in the 17th century, is a unique and at the same time intriguing structure where calligraphy and tile art are used together. Because the art of calligraphy, which continues its development, and the art of tiles, which are gradually weakening in terms of technique, are composed together. Since the building also has the characteristics of the period, it has been determined as the subject of this thesis. In the study, the tile inscriptions of the Çinili Mosque were evaluated in terms of composition, written language, type of writing, technique and technology.