İstanbul ili Üsküdar ilçesi Çinili Camii çinileri üzerine bir araştırma
Istanbul Uskudar Çinili Mosque tiles
- Tez No: 279726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILMAZ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırma, İstanbul ili Üsküdar ilçesi Çinili Camii çinileri üzerine yapılmıştır.Çalışma 130 sayfa ve altı bölümden oluşmaktadır. Araştırma ile ilgili problem ele alınarak araştırmanın ne amaçla yapıldığı ve geleneksel sanatlarımız açısından önemi vurgulanmıştır. Araştırma Çinili Camii çinileri ile sınırlandırılmıştır.XVII. yüzyıl Türk çini sanatının en müstesna eserleri ile bezenmiş olan Çinili Camii, bu sanatın gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir yere sahiptir. Her biri birbirinden farklı ve başlı başına bir inceleme konusu olabilecek nitelikteki çiniler Çinili Camii'nin iç mekânına tamamen hâkimdir.Araştırma kapsamında Türk çini sanatı ve çinicilik hakkında genel bilgiler verilerek camideki karo, pano, bordür ve çini bezemeler, renk, desen, kompozisyon ve yapım özellikleri bakımından incelenmiştir. Renk, boyut ve süsleme konuları tablolar halinde incelenmiştir.Manevi kültür değerlerimizden XVII. yüzyıl eşsiz Kütahya çini örneklerini barındıran Üsküdar Çinili Camii; çini süslemelerinin fotoğraf ve çizimlerinden oluşan bu kaynağın kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarılmasında yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Research, Çinili Mosque in Istanbul Uskudar district on the tiles were made.The study consists of six chapters and 130 pages. Çinili Mosque tiles is limited to research.The problem with the research by examining the purpose of research and traditional arts in terms of what is emphasized.XVII. century, the most exceptional works of art of Turkish tiles are decorated with Çinili Mosque, the transfer of this art has an important place for future generations. Each of them is in itself a subject of study may be different from each other and nature tiles Çinili Mosque inside the venue is completely dominant.The art of Turkish tiles and tiled during the study were given general information about the mosque tiles, panels, borders and tile decorations, color, pattern, composition and construction features are investigated. Color, size and decoration issues examined in the tables.XVII of the spiritual culture of our values. Çinili Mosque in Uskudar hosting-century examples of the unique tile, tile decorations consisting of photos and drawings to help the transfer of this source is thought to be our culture to future generations.