Androctonus crassicauda (OLIVER 1807) akrep türünün ham zehrinin insan pankreas kanseri hücre hattı (CAPAN-1) üzerine sitotoksik, apoptotik ve nekrotik etkileri
Cytotoxic, apoptotic, and necrotic effects of the crude venom of scorpion Androctonus crassicauda (OLIVER 1807) in human pancreas cancer cell line (CAPAN-1)
- Tez No: 760956
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE YİĞİT KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Akrep zehirlerinin uzun yıllardan beri Çin geleneksel tıbbında çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Zehirler, türe özgü olup heterojen karışımlardır. Çalışmamızda kullanılan akrep Androctonus crassicauda (Oliver 1807) Orta Doğu coğrafyasında yaygın bulunmaktadır. Ülkemizde, A. crassicauda Güney Doğu Anadolu, özellikle Şanlıurfa ve Mardin'de akrep sokmalarında diğer türlerden çok daha önemlidir. Bu çalışmada, A. crassicauda akreplerinden elektrositimülasyon tekniği ile elde edilen ham zehir kullanılmıştır. Zehrin kanser hücrelerine etkisini araştırmak için zehir insan pankreas adenokarsinomu (Capan-1) hücrelerine ve normal fibroblast (L929) hücrelerine kültür ortamında uygulanmıştır. Sitotoksik aktivite MTT testi kullanılarak, apoptotik ve nekrotik hücre ölümü ikili boyama yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Aynı zamanda, zehir uygulanmış hücrelerdeki morfolojik değişiklikler farklı mikroskop teknikleri kullanılarak gösterilmeye çalışılmıştır. Hoechst 33342 ve PI ikili boyama yöntemi ile akrep ham zehrinin pankreas hücre hattındaki apoptotik ve nekrotik etkileri değerlendirilmiştir. Hoechst 33342 ve PI ikili boyama yöntemi ile apoptotik etki gözlemlenememiştir fakat fibroblast hücre hattında ise nekrotik etki gözlemlenebilmiştir. Hemotoksilen-Eozin boyaması sonucunda; pankreas kanser hücrelerinde küçülme veya sitoplazmik küçülme, kromatinin yoğunlaşması, nükleusun küçülmesi veya parçalara bölünmesi şeklinde değişikler ve bozunmalar gözlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen veriler; A. crassicauda zehrinin pankreas kanser hücrelerini öldürdüğünü ancak sağlıklı fibroblast hücrelerine daha az etki gösterdiği görülmüştür. Ancak, A. crassicauda ham zehrinin pankreas kanseri üzerine etkili olduğu söylemek için daha detaylı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The venoms are species-specific and heterogeneous mixtures. It is known that scorpion venoms have been used in Chinese traditional medicine for many years in the treatment of various diseases. Recently studies show that the toxins found in scorpion venom can be used in the treatment of various diseases, especially cancer. The scorpion Androctonus crassicauda (Oliver 1807) used in our study is common in the Middle East geography. In our country, A. crassicauda is much more important than other species in scorpion stings in Southeastern Anatolia, especially in Şanlıurfa and Mardin. In this study, the crude venom obtained by electrostimulation technique from A. crassicauda scorpions was used. To investigate the effect of A. crassicauda venom on cancer cells, it was applied to human pancreatic adenocarcinoma (Capan-1) cells and normal fibroblast (L929) cells in culture. Cytotoxic activity was evaluated using the MTT test, and apoptotic and necrotic cell death was evaluated using Hoechst 33342 and PI double staining method. At the same time, morphological changes in venom treated cells were tried to be demonstrated using different microscope techniques. According to the results of the cytotoxicity test, scorpion crude venom is more cytotoxic to pancreatic cancer cells than normal fibroblasts. With the double staining method, it was observed that scorpion crude venom caused intense apoptotic effect on pancreatic cell line and necrotic effect on fibroblast cell line. As a result of hematoxylin-eosin staining; In pancreatic cancer cells, changes and degradation were observed in the form of shrinkage or cytoplasmic shrinkage, condensation of chromatin, shrinkage of the nucleus or fragmentation. The data obtained from this study; It has been observed that the venom of A. crassicauda death pancreatic cancer cells, but has less effect onnormal fibroblast cells. However, more detailed studies are needed to say that the crude venom of A. crassicauda is effective on pancreatic cancer.