Akrep zehrinin balık üzerinde median lethal doz (LD50) oranının belirlenmesi
Determination of lethal dose rate (LD50)of scorpion venom on fish
- Tez No: 372055
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED İSMAİL VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Androctonus crassicauda (Olivier, 1807) ve Mesobothus nigrocinctus (Ehrenberg, 1828) türü akreplerden elektriksel uyarım yöntemi ile alınan zehrin Poecilia reticulata (Peters, 1859) türü üzerine LD50 etkisi araştırılmıştır. Akrepler zehirleri yaklaşık 0,6 – 0,9 ± 0,7 gr ağırlığındaki balıklara intraperitonal (ip) olarak 0,05 ml'lik dozlarda uygulanmıştır. Androctonus crassicauda akrebinden elektriksel uyarım yöntemi kullanılarak alınan zehir, Poecilia reticulata balığına ip olarak uygulanmış ve Trevan Yöntemi'ne göre Median lethal doz LD50 = 1,31 - 1,57 mg/kg olarak belirlenmiştir. Behrens ve Karber Yöntemi'ne göre Median lethal doz LD50 = 1,53 mg/kg ve Miller ve Tainter Yöntemi revize edilerek Median lethal doz LD50 = 1,38 ± 0,18 mg/kg olarak belirlenmiş ve bu yönteme göre % 95 güven aralığında 1,20 - 1,56 mg/kg'dır. SPSS programında ise LD50= 1,502 mg/kg'dır. Mesobothus nigrocinctus akrebinden elektiriksel uyarım yöntemi kullanılarak alınan zehir, Poecilia reticulata balığına ip olarak uygulanmış ve Trevan Yöntemi'ne göre Median lethal doz LD50= 1,8 - 2,96 mg/kg olarak belirlenmiştir. Behrens ve Karber Yöntemi'ne göre Median lethal doz LD50 = 2,47 mg/kg ve Miller ve Tainter Yöntemi revize edilerek Median lethal doz LD50 = 2,29 ± 0,55 mg/kg olarak belirlenmiş ve % 95 güven aralığında 1,74 - 2,84 mg/kg'dır. SPSS programında LD50= 2.353 mg/kg'dır. Ayrıca bu çalışma da Mesobothus nigrocinctus türünün Median lethal dozu ilk defa çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre LD50 değerleri daha önceki çalışmalarla benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was researched effect of LD50 on Poecilia reticulata (Peters, 1859) which has been taken venom with electrical stimulation method from Androctonus crassicauda (Olivier, 1807) and Mesobothus nigrocinctus (Ehrenberg,1828). Scorpion venoms was applied 0,05 ml doses to approximately 0,6 – 0,9 ± 0,7 gr fishes as intraperitonal (ip). The venom which has been taken venom with electrical stimulation method from Androctonus crassicauda has been applied to Poecilia reticulata as ip and according to Trevan method, Median lethal doze was determined as LD50 = 1,31 - 1,57 mg/kg. According to Behrens and Karber method, Median lethal doz LD50 = 1,53 mg/kg and by revising Miller and Tainter method, Median lethal doz has been determined LD50 = 1,38 ± 0,18 mg/kg and has been found 95 % confidence bounds 1,20 - 1,56 mg/kg. In SPSS LD50= 1,502 mg/kg. The venom which has been taken venom with electrical stimulation method from Mesobothus nigrocinctus has been applied to Poecilia reticulata as ip and according to Trevan method, Median lethal doze was determined as LD50 = 1,8-2,96 mg/kg. According to Behrens and Karber method, Median lethal doz LD50 = 2,47 mg/kg and by revising Miller and Tainter method, Median lethal doz has been determined LD50 = 2,29 ± 0,55 mg/kg and has been found 95 % confidence bounds 1,74 - 2,84 mg/kg. In SPSS LD50= 2.353 mg/kg. Also in this study, Median lethal dose of Mesobuthus nigrocinctus have been studied for the first time. According to the results, LD50 rates have demonstrated similarity with past researches.