Kabak lifleri kullanılarak malahit yeşiliboyar maddesinin zenginleştirilmesi ve UV-VİS spetrofotometre ile tayini
Determination of malachite green by UV-VIS spectrophotometer after preconcentration by using loofah as solid phase
  1. Tez No: 760968
  2. Yazar: SEVDİYE GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada, malahit yeşili boyar maddesinin katı faz ekstraksiyonu yöntemiyle zenginleştirilmesi ve UV-VİS spektrofotometresi ile tayini gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla kabak lifi kolon dolgu maddesi olarak kullanılmıştır. Kabak lifi üzerinde adsorbe olan malahit yeşili boyar maddesi etil alkolde 0,1 M HCl ile elüe edildikten sonra spektrofotometrik olarak tayin edilmiştir. Yöntemin optimizasyonu için pH, örnek ve elüent akış hızları, örnek hacmi, katı faz miktarı, HCl derişimi, diğer boyaların etkisi ve matriks etkileri gibi değişik analitik parametrelerin etkisi incelenmiştir. Malahit yeşili boyar maddesinin geri kazanım değerleri %95' ten yüksektir. Gözlenebilme sınırı 1,845 μg/L olarak bulunmuştur. Yöntemin doğruluğunu test etmek için malahit yeşili boyası içeren örneklere analit ekleme çalışmaları yapılmış ve yöntem uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the enrichment of malachite green dye by solid phase extraction method and its determination by UV-VIS spectrophotometer were carried out. For this purpose, loofah (Lagenaria acutangula) fiber was used as solid phase. The malachite green dye, which is adsorbed on the solid phase, was determined spectrophotometrically after eluting with 0.1 M HCl in ethyl alcohol. For the optimization of the method, the effects of different analytical parameters such as pH, sample and eluent flow rates, sample volume, resin amount, HCl concentration, the effect of other dyes and matrix effects were investigated. Recovery values ​​of malachite green dye were higher than 95%. The detection limit was determined as1,845 μg/L. In order to test the accuracy of the method, analyte addition studies were made to samples containing malachite green dye and the method was applied.