Neoadjuvan tedavi alan mide kanseri hastalarında tedaviye yanıtı ve hastalıksız sağkalımı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting treatment response and disease-FRRE survival in gastric cancer patients receiving neoadjuvant therapy
  1. Tez No: 760988
  2. Yazar: TOLGA GÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YAVUZŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Lokal ileri mide kanseri tanısı olan neoadjuvan tedavi alan hastalarda patolojik yanıt, genel sağ kalım ve hastalıksız sağ kalımı öngördüren parametrelerin incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 2010-2021 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda tedavileri düzenlenen ve takibe alınan mide kanseri tanılı hastalar retrospektif olarak tarandı. Lokal ileri evre kabul edilerek neoadjuvan tedavi alan 18 yaş üstü sekonder malignitesi olmayan 85 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Hastaların demografik verileri, patolojik evreleri, tümör belirteçleri, sistemik inflamasyon belirteçlerinin patolojik yanıta, genel sağ kalıma ve hastalıksız sağ kalıma olan etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: It was aimed to examine the parameters that predict pathological response, overall survival and disease-free survival in patients with locally advanced gastric cancer who received neoadjuvant therapy. Materials and Methods: Patients with gastric cancer, who were treated and followed up at Dokuz Eylül University Medical Oncology Department between 2010 and 2021, were retrospectively searched. Eighty-five patients over the age of 18 who were accepted as locally advanced stage and received neoadjuvant therapy without secondary malignancy were included in the study. Results: The effects of patients' demographic data, pathological stages, tumor markers, systemic inflammation markers on pathological response, overall survival and disease-free survival were analyzed.