Lokal ileri evre mide kanserinde neoadjuvan flot ve folfox tedavi rejimlerinin etkinlik ve güvenlik açısından retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of neoadjuvant flot and folfox treatment regimens in locally advanced gastric cancer in terms of efficacy and safety
  1. Tez No: 1020302
  2. Yazar: BAHAR ÖZMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENAR EBİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda neoadjuvan olarak FLOT ya da FOLFOX alan lokal ileri evre mide kanseri hastalarında tedavi yanıtının etkinlik ve güvenlik açısından araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya 2015-2026 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniğine başvuran lokal ileri evre mide kanseri tanısı olup neoadjuvan kemoterapi alan toplam 100 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, klinikopatolojik özellikleri ve çeşitli laboratuvar parametreleri, hastane kayıtlarındaki bilgiler doğrultusunda incelenmiştir. Bulgular: Sonuç olarak, bu çalışmada lokal ileri evre mide kanseri hastalarında neoadjuvan tedavi stratejileri olarak FLOT ve FOLFOX rejimlerinin etkinliği ve güvenliği değerlendirilmiştir. Analize toplam 100 hasta dâhil edilmiş olup, bunların 63'ü FLOT, 37'si ise FOLFOX rejimi ile tedavi edilmiştir. Tedavi etkinliğinin temel göstergesi olarak patolojik yanıt değerlendirilmiştir. FLOT grubunda 12 hastada (%19) patolojik tam yanıt (pTY) elde edilirken, 31 hastada (%49) parsiyel patolojik yanıt gözlenmiştir. Buna karşılık, FOLFOX grubunda patolojik tam yanıt oranı %11 (n=4), parsiyel patolojik yanıt oranı ise %43 (n=16) olarak saptanmıştır. Sonuç olarak, toplam objektif yanıt oranı FLOT grubunda FOLFOX grubuna kıyasla daha yüksek bulunmuştur (%68'e karşı %54). Bu bulgu, FLOT rejiminin tümör regresyonu açısından daha üstün bir etkinlik sağlayabileceğini düşündürmektedir. Tedaviye bağlı toksisiteler açısından değerlendirildiğinde, FLOT rejimi alan hastalarda en sık gözlenen yan etki nötropeni olmuştur. Periferik nöropati insidansı ise iki grup arasında benzer bulunmuş olup, FLOT grubunda %16, FOLFOX grubunda ise %11 olarak saptanmıştır. Genel olarak, FLOT rejiminin daha yüksek hematolojik toksisite ile ilişkili olduğu, buna karşın FOLFOX rejiminin daha iyi tolere edilebilir bir güvenlik profiline sahip olduğu gözlenmiştir. Bu bulgular, neoadjuvan tedavi sürecinde FLOT rejiminin FOLFOX rejimine kıyasla daha yüksek patolojik yanıt oranları sağlayabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu potansiyel avantajın tedaviye bağlı daha yüksek toksisite riski ile birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tedavi seçimi; hastanın yaşı, performans durumu, eşlik eden komorbiditeleri ve tedaviyi tolere edebilme kapasitesi göz önünde bulundurularak bireyselleştirilmelidir. Performans durumu iyi olan ve daha yoğun tedavi yaklaşımından fayda görebilecek hastalarda FLOT rejimi ön plana çıkarken, tedaviye bağlı yan etkilerin önemli bir sorun oluşturabileceği hastalarda FOLFOX rejimi makul ve güvenli bir alternatif olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte, bu iki rejimin hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım üzerindeki uzun dönem etkilerini daha net ortaya koyabilmek için daha geniş hasta popülasyonlarında yürütülecek prospektif, randomize çalışmalara ihtiyaç vardır. Bu tür çalışmalar, rezektabl mide kanseri hastalarında en uygun neoadjuvan tedavi stratejisinin belirlenmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Sonuç: Lokal ileri evre mide kanseri hastalarında neoadjuvan kemoterapi sonrası cerrahi, standart tedavi yaklaşımıdır. Çalışmamızda, neoadjuvan tedavi kapsamında FLOT veya FOLFOX rejimi alan hastalar, tedavi yanıtı, etkinlik ve güvenlik açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, her iki rejimin de cerrahi öncesinde tümör küçülmesi ve rezektabilite oranları açısından etkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, FLOT rejimi uygulanan hastalarda patolojik yanıt oranlarının daha yüksek olduğu gözlenirken, FOLFOX rejiminin daha iyi tolere edilebildiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The standard treatment approach for locally advanced gastric cancer is surgery following neoadjuvant chemotherapy. In our study, it was aimed to investigate the treatment response in terms of efficacy and safety in patients with locally advanced gastric cancer who received neoadjuvant FLOT or FOLFOX regimens. Materials and Methods: A total of 100 patients diagnosed with locally advanced gastric cancer who received neoadjuvant chemotherapy and were admitted to the Medical Oncology outpatient clinic of Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Hospital between 2015 and 2026 were included in this study. The demographic data, clinicopathological characteristics, and various laboratory parameters of the patients were examined based on the information obtained from hospital records. Results: In our study, when the responses to neoadjuvant chemotherapy were evaluated according to the demographic and clinicopathological characteristics of the total of 100 patients, the treatment responses were assessed. Conclusion: In conclusion, the present study evaluated the efficacy and safety of the FLOT and FOLFOX regimens as neoadjuvant treatment strategies in patients with locally advanced gastric cancer. A total of 100 patients were included in the analysis, of whom 63 received the FLOT regimen and 37 received the FOLFOX regimen pathological response was used as the primary indicator of treatment efficacy. In the FLOT group, pathological complete response (pCR) was achieved in 12 patients (19%), while partial pathological response was observed in 31 patients (49%). In comparison, the FOLFOX group demonstrated a pathological complete response rate of 11% (n=4) and a partial response rate of 43% (n=16). Consequently, the overall objective response rate was higher in the FLOT group than in the FOLFOX group (68% vs. 54%), suggesting superior tumor regression with the FLOT regimen. With respect to treatment-related toxicity, neutropenia was the most commonly observed adverse event among patients receiving FLOT. The incidence of peripheral neuropathy was comparable between the two treatment groups, occurring in 16% of patients treated with FLOT and 11% of those treated with FOLFOX. Overall, FLOT was associated with increased hematological toxicity, whereas FOLFOX demonstrated a more favorable tolerability profile. These findings indicate that the FLOT regimen may provide improved pathological response rates compared with FOLFOX in the neoadjuvant setting. However, this potential benefit should be carefully balanced against the higher incidence of treatment-related toxicities. Therefore, treatment selection should be individualized according to patient characteristics, including age, performance status, comorbidities, and expected treatment tolerance. While FLOT may be preferable for fit patients who are likely to benefit from a more intensive therapeutic approach, FOLFOX remains a reasonable alternative for patients in whom treatment tolerability is a major concern. Further prospective randomized studies with larger sample sizes and longer follow-up periods are warranted to clarify the comparative effects of these regimens on disease-free survival and overall survival and to optimize treatment strategies for patients with resectable gastric cancer.