Egzotizm ve kültürlerarasılık kavramları ekseninde shakulute
'Shakulute' on the axis of exoticism and intercultural concepts
  1. Tez No: 760990
  2. Yazar: ELİF KAY ERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GONCA İNCEDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Performans Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalgı-Ses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma hibrit shakulute çalgısının egzotizm ve kültürlerarasılık kavramlarıyla tartışılmasına odaklanmaktadır. Bir kültür ürününün tercih ya da kabul edilirliği yolunda etkisi altında kaldığı kavramların tartışması üzerinden yürütülecek olan bu tez, söz konusu kavramları dört başlık altında toplamıştır. Kavramlar özelden genele doğru sıralandığında; başlangıç noktası, konunun öznesi olan melez çalgı“shakulute”den dolayı 'melezlik' olarak belirlenmiştir. Konunun devamında sırasıyla melezliğin sonuçlarından biri olan egzotiklik, yine aşkın kültürleşmenin getirisi olan kültürlerarasılık ve son olarak bakir olarak görülen kültür ürünlerinin herhangi bir seçilim skalasına dahil olup küresel sayılmasının detaylarının anlaşılması için küresellik tanımı tartışılacaktır. Kavram tartışmaları sonrasında shakuhachi ve shakuhachinin modernizasyon sürecinin başlangıcından itibaren nitelik ve niceliksel olarak geçirdiği değişimleri ve bu değişimlerin ürünleri olan okraulo ve shakulute tanıtılıp, edinilen kavramsal bilgiler doğrultusunda yorumlanacaktır. Tez sunum aşamasında shakuhachinin kültürlerarasılık etkisi altında oluşan hibrit hali olan shakulute çalgısı için bestelenmiş eserlerden örnekler icra edilecektir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the discussion of the hybrid shakulute instrument with the concepts of exoticism and interculturality. The thesis, which will be conducted through the discussion of the concepts under the influence of a cultural product on the way of preference/acceptability, has gathered these concepts under four headings. When the concepts are ordered from specific to general; the starting point was determined as 'hybridity' due to the hybrid instrument shakulute, which is the basis of the subject. In the continuation of the subject, the definition of globality will be discussed in order to understand the details of exoticism, which is one of the results of hybridity, interculturality, which is also the result of transcendental acculturation, and finally, the cultural products that are seen as virgin are included in any selection scale and are considered global. After the discussions, the qualitative and quantitative changes that shakuhachi and shakuhachi have undergone since the beginning of the modernization process and the products of these changes, okraulo and shakulute, will be introduced and interpreted in line with the acquired conceptual information. At the thesis exam, examples of his works composed for the shakulute instrument, which is a hybrid form of shakuhachi under the influence of interculturality, will be performed.