Değiştirilmiş Szâsz-Schurer-Baskakov tipi operatörlerin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of modified Szâsz-Schurer-Baskakov type operators
  1. Tez No: 761016
  2. Yazar: ELİF ŞÜKRÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Giriş ve kaynak özetlerine ayrılmış olup, bazı genel bilgiler verilerek kaynaklar özetlenmiştir. İkinci bölümde tezde kullanılacak bazı tanımlar teoremler ve lemmalar verilmiştir. Üçüncü bölümde operatörün oluşturulması ve operatörün sağladığı bazı özellikler ve lemmalar verilmiştir. Dördüncü bölümde operatörün türevleri ve türevler için noktasal yakınsaklık, Asimtotik açılım ve hata tahmini ile ilgili teoremler verilmiştir. Beşinci bölümde de tezde yapılanların bir açıklaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This Thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to introduction and source summaries, some general information is given and the soyrces are summarized. In the second part, some definitions, theorems and lemmas to be used in the thesis are given. In the third chapter, the creation of operatör and some features and lemmas provided by the operatör are given. In the fourth chapter, derivatives of operatör and pointvise convergence for derivatives, asymptotic expansion and error estimation theorems are given. In the fifth chapter, an explanation of what has been done in the thesis are given.