Sıçanlarda tiyoasetamid ile oluşturulan karaciğer hasarı üzerine juncus inflexus (sazak) ekstraktının etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of juncus inflexus (hard rush) extract on thioacetamide-induced liver damage in rats
- Tez No: 761017
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN YAKAN, PROF. DR. YUSUF ÖZKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan bu çalışmada, Juncus inflexus (JI) bitkisine ait özüt kullanılarak, tiyoasetimidin (TAA) karaciğerde oluşturduğu hasar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, 42 adet 8-12 haftalık Sprague dawley erkek sıçan kullanılarak, her grupta 7 denek olacak şekilde 6 deney grubu oluşturuldu. Kontrol grubuna 120 dakika arayla 2 doz serum fizyolojik (SF) (i.p) uygulandı; TAA grubuna SF uygulandıktan 120 dakika sonra 250 mg/kg tek doz TAA (i.p) verildi; JI grubuna SF uygulandıktan 120 dakika sonra 50 mg/kg tek doz JI özütü (i.g) verildi; TAA+JI grubuna 250 mg/kg TAA uygulandıktan 120 dakika sonra 50 mg/kg JI özütü verildi; JI+TAA grubuna 50 mg/kg JI özütü uygulandıktan 120 dakika sonra 250 mg/kg TAA verildi; son olarak TAA+JI+ grubuna ise 250 mg/kg TAA uygulandıktan 120 dakika sonra 50 mg/kg JI özütü verildi ve 48 saat arayla 2 doz daha 50 mg/kg JI özütü verildi. Deney sonunda, alınan kan örnekleri otoanalizör ile AST,ALT ve ALP yönünden analiz edildi. Karaciğer doku kesitleri H-E, PAS ve kaspaz-3 ile boyanarak incelendi, doku homojenatları ise ELISA ile MDA ve GSH gönünden analiz edildi. H-E ve PAS incelemelerinde, TAA grubunda diğer gruplara kıyasla belirgin bir hasar tespit edilmekle beraber, biyokimyasal analizlere göre yalnızca AST parametresinde anlamlı bir değişim bulunmuştur. Diğer gruplara kıyasla; MDA'in TAA grubunda anlamlı derecede yükseldiği ve GSH'un düştüğü, kaspaz-3 ekspresyonunun da anlamlı derecede yükseldiği görülmüştür. Diğer bir yandan lipid peroksidasyonun TAA+JI grunda JI+TAA grubuna kıyasla anlamlı olarak azaldığı tespit edildi. Sonuç olarak; Juncus inflexus bitkisinden elde edilen özütün karaciğeri hem koruyucu hem de tedavi edici özelliklerinin olduğu bu çalışmayla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of thioacetimide (TAA) on liver damage were investigated by using the extract of Juncus inflexus (JI) plant. In the study, 6 experimental groups with 7 subjects in each group were formed using 8-12 week old Sprague dawley male rats. Two doses of saline (i.p) were administered to the control group with 120 minutes intervals; A single dose of 250 mg/kg TAA (i.p) was given 120 minutes after the administration of saline to the TAA group; A single dose of 50 mg/kg of JI extract (i.g) was given to the JI group 120 minutes after the administration of saline; TAA+JI group was given 50 mg/kg JI extract 120 minutes after 250 mg/kg TAA was administered; In the JI+TAA group, 250 mg/kg TAA was given 120 minutes after 50 mg/kg of JI extract was administered; Finally, 250 mg/kg TAA was administered to the TAA+JI+ group, and 50 mg/kg JI extract was administered 120 minutes later, and 2 more doses of 50 mg/kg JI extract were given 48 hours apart. At the end of the experiment, blood samples were analyzed with an autoanalyzer for AST, ALT and ALP. Liver tissue sections were stained with H-E, PAS and caspase-3, and tissue homogenates were analyzed for MDA and GSH by ELISA. In H-E and PAS examinations, although a significant damage was detected in the TAA group compared to the other groups, a significant change was found only in the AST parameter according to the biochemical analyzes. Compared to other groups; It was observed that MDA increased significantly and GSH decreased, and caspase 3 expression increased significantly in the TAA group. On the other hand, lipid peroxidation was found to be significantly reduced in the TAA+JI group compared to the JI+TAA group. As a result; in this study, it has been demonstrated that the liver extract obtained from Juncus inflexus plant has both protective and therapeutic properties.