Nanokil katkılı tabakalı kompozit levhaların mekanik davranışlarının incelenmesi
Investigation of mechanical behavior of nano clay doped laminated composite sheets
- Tez No: 761038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GURBET ÖRÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, nanokil katkılı tabakalı kompozit levhaların mekanik davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmada woven kumaş cam fiber takviyeli epoksi kompozit levhalar kullanılmıştır. Levhaların üretimi, epoksi ağırlığına bağlı olarak nanokil katılarak elle yatırma yöntemi şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma, katkısız, ağırlıkça %0,5, %1 ve %1,5 oranlarında nanokil katkısı ile elde edilen levhalar üzerinde gerçekleşmiştir. Elde edilen levhalardan ASTM standartlarına uygun olarak numuneler elde edilmiştir. Bu numuneler daha sonra mekanik özelliklerin tespiti için çekme testine, basma testine, kayma testine ve sertlik testine tabi tutulmuşlardır. Ayrıca kompozit numunelerin; Dinamik Mekanik Analiz (DMA), Termogravimetrik Analizi (TGA) ve Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) analizleri de yapılmıştır. Elde edilen tüm bu özellikler katkısız numuneler ile kendi aralarında karşılaştırma yapılarak değerlendirilmiştir. Aynı zamanda numunelerin Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM) görüntüleri alınarak, nanokilin dağılımları gözlemlenmiştir. Nanokilin, numunelerin kırılma tipleri üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmada nanokil katkılı numunelerden elde edilen; Elastisite modülü, kayma modülü, kayma modülü, çekme mukavemeti, kayma mukavemeti, poisson oranı ve sertlik değerlerinin, nanokil katılmamış numunelerden elde edilen değerlerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Nanokilin çekme mukavemetine etkisi, katkısız numunelere göre %0,5, %1, %1,5 oranlarında sırasıyla, %26,97, %31,06, %21,73 oranlarında artış şeklinde olmuştur. Basma mukavemet değerlerinde ise en yüksek değer ağırlıkça %1 nanokil katkılı numunelerden elde edilmiştir. Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) analizi ile nanokil oranı arttıkça tg sıcaklıklarının, katkısız numunenin tg sıcaklığına göre arttığı tespit edilmiştir. Termogravimetrik (TGA) analizinde ise sabit sıcaklık değerlerinde (300-490 oC) en yüksek kütle kayıp oranı, ağırlıkça %1,5 nanokil oranına sahip numuneden elde edilmiştir. Kayıp modülünde %1,5 nanokil katkılı numuneden, depolama modülünde ise %0,5 nanokil katkılı numuneden maksimum sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca nanokil oranı artıkça numunelerde tabakalar arası ayrışma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical behavior of nanoclay reinforced laminated composite sheets were investigated experimentally. In the study, woven fabric glass fiber reinforced epoxy composite sheets were used. The sheets were produced by the hand laying method by adding nanoclay depending on the epoxy weight. The study was carried out without additives, on boards obtained with nanoclay additives at 0.5%, 1%, and 1.5% by weight. Samples were obtained from the obtained plates following ASTM standards. These samples were then subjected to tensile test, compression test, shear test, and hardness test to determine the mechanical properties. In addition, Dynamic Mechanical Analysis (DMA) analyses, Differential Scanning Calorimetry (DSC), and Thermogravimetric Analysis (TGA) analyzes were also performed to evaluate the thermomechanical properties of composite samples. These properties were compared for all the samples (pure and with nanoclay) and the results are evaluated. At the same time, the SEM images of the samples were taken and the distribution of nanoclay was observed. The effect of nanoclay on the fracture types of the samples was also investigated. In the experimental study, obtained from nanoclay added samples; It was determined that the modulus of elasticity, shear modulus, tensile strength, shear strength, Poisson's ratio, and hardness values were higher than the values obtained from the samples without nanoclay. The effect of nanoclay on tensile strength increased by 26.97%, 31.06% and 21.73%, respectively, compared to the 0.5%, 1%, and 1.5% additive ratios of the undoped samples. The highest value in compressive strength values was obtained from the samples containing 1 wt% nanoclay. With the DSC analysis, it was determined that the tg temperatures increased as the nanoclay ratio increased compared to the tg temperature of the undoped sample. In the TGA analysis, at constant temperature values (300-490°C), the highest mass loss rate was obtained from the samples with a nanoclay ratio of 1.5% by weight. It was observed that the storage modulus decreased with the increase in temperature in all samples. In addition, as the nanoclay ratio increased, it was determined that there was a separation between the layers in the samples. Maximum results were obtained from the sample with 1.5% nanoclay in the loss module and from the sample with 0.5% nanoclay in the storage module. In addition, as the nanoclay ratio increased, it was determined that there was separation between the layers in the samples.