Kurum kimliğinin marka imajı üzerindeki etkisi: Otomotiv sektörü üzerine bir araştırma
The effect of corporate identity on brand image: A research on automotive industry
  1. Tez No: 761099
  2. Yazar: FATİH ŞÜKÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı kurum kimliğinin marka imajı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini otomotiv sektörü müşterileri oluşturmaktadır. 420 kişiye ulaşılarak analizler yapılmıştır. Anketler Google Formlar üzerinden çevrimiçi ortamda uygulanmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu demografik özelliklere yönelik sorular, Kurumsal Kimlik Ölçeği, Marka İmajı Ölçeği ve Satın Alma Niyeti Ölçeği' nden oluşmaktadır. Araştırmanın veri analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Kurumsal kimliğin marka imajı üzerindeki etkisi regresyon analizi kapsamında incelenmiştir. Test sonuçlarına göre kurumsal kimlik algısı marka imajını pozitif yönde ve anlamlı şekilde etkilemektedir. Kurumsal kimlik algısı marka imajını %72,3 oranında açıklamaktadır. Kurumsal kimlik ve marka imajının satın alma niyeti üzerindeki etkisi regresyon analizi kapsamında incelenmiştir. Test sonuçlarına göre kurumsal kimlik ve marka imajı algısı satın alma niyetini pozitif yönde ve anlamlı şekilde etkilemektedir. Kurumsal kimlik ve marka imajı algısı satın alma niyetini %71,7 oranında açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of corporate identity on brand image. The universe of the research consists of automotive sector customers. Analyzes were made by reaching 420 people. The questionnaires were administered online via Google Forms. A questionnaire form was used to collect data in the study. The questionnaire form consists of questions about demographic characteristics, Corporate Identity Scale, Brand Image Scale and Purchasing Intention Scale. Data analysis of the research was done in SPSS 21 package program. The effect of corporate identity on brand image has been examined within the scope of regression analysis. According to the test results, the perception of corporate identity affects the brand image positively and significantly. The perception of corporate identity explains the brand image by 72.3%. The effect of corporate identity and brand image on purchase intention was analyzed within the scope of regression analysis. According to the test results, corporate identity and brand image perception affect the purchase intention positively and significantly. Corporate identity and brand image perception explain the purchase intention by 71.7%.