Tükürük bezi tümörlerinin oluşumunda moleküler belirteçlerin ve glutatyon s-transferaz izoenzimlerinin rolünün araştırılması
Investigation of the role of molecular markers and glutathione s-transferase isoenzymes in the development of salivary gland tumors
  1. Tez No: 761103
  2. Yazar: MUHARREM ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÇETİN, PROF. DR. SERPİL OĞUZTÜZÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kartal Şehir Hastanesi Patoloji Kliniğinde 2010 ve 2020 yılları arasında pleomorfik adenom, adenoid kistik karsinom ve mukoepidermoid karsinom tanısı almış 61 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri ile bcl-2, kaspaz-3 ve GSTPi protein ekspresyonu immünohistokimyasal yöntemle incelendi ve karşılaştırıldı. Pleomorfik adenom tanılı 26 hastada GST izoenzimlerinden GSTA1 (alfa), GSTS1 (sigma), GSTT1 (teta), GSTM1 (mu), GSTO1 (omega), GSTK1 (kappa) protein ekspresyonları immünohistokimyasal yöntemle incelendi ve hastaların demografik verileri ile karşılaştırıldı. Bcl-2 boyanma yoğunluğu pleomorfik adenom tümör dokularına kıyasla adenoid kistik karsinom ve mukoepidermoid karsinom tümür dokuları arasında belirgin bir şekilde yüksek bulundu. Bcl-2 ekspresyonu ile hastaların demografik verileri kıyaslandığında ortalama tümör çapı ile hastaların bcl-2 ekspresyonu arasında anlamlı farklılık tespit edildi (p=0.045). Kaspaz-3 protein ekspresyonu ile bening ve malign tümörlü hastaların demografik verileri arasında anlamlı bir farklılık bulunamadı. GSTPi boyanma yoğunluğuna göre en yoğun boyanma mukoepidermoid karsinom tümör dokularında görüldü. GSTPi ekspresyonu ile hastaların demografik verileri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, were included 61 patients diagnosed with pleomorphic adenoma, adenoid cystic carcinoma, and mucoepidermoid carcinoma in the Pathology Clinic of the University of Health Sciences, Kartal City Hospital between 2010 and 2020. Demographic data of the patients and bcl-2, caspase-3, and GSTPi protein expression was analyzed and compared by immunohistochemical method. Protein expressions of GST isoenzymes GSTA1 (alpha), GSTS1 (sigma), GSTT1 (theta), GSTM1 (mu), GSTO1 (omega), GSTK1 (kappa) in 26 patients with a diagnosis of pleomorphic adenoma were analyzed by immunohistochemical method and compared with the demographic data of the patients. Bcl-2 staining intensity was significantly higher among adenoid cystic carcinoma and mucoepidermoid carcinoma tumor tissues compared to pleomorphic adenoma. When the bcl-2 expression was compared with the demographic data of the patients, a significant difference was found between the mean tumor diameter and the bcl-2 expression of the patients (p=0.045). There was no significant difference between caspase-3 protein expression and demographic data of patients with benign and malignant tumors. According to the GSTPi staining intensity, the most intense staining was seen in mucoepidermoid carcinoma tumor tissues. There was no statistically significant difference between GSTPi expression and demographic data of the patients (p>0.05).