Avukatın sözleşmeden doğan hukuki sorumluluğu
Legal liability of the attorney arising from contract
- Tez No: 761108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NİLAY ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmamızın konusu olan avukatın sözleşmeden doğan hukuki sorumluluğunda avukatın, avukatlık sözleşmesi ve Avukatlık Kanunu'na aykırı davranmasının sonuçları üzerinde durulmuştur. Avukatın, sözleşmeye veya kanuna aykırı davranmasından kaynaklı olarak tazminat sorumluluğuna da çalışmamız içerisinde yer verilmiştir. Ayrıca çalışmamız, doktrindeki güncel tartışmaların ve uygulamadaki somut örneklerin irdelenmesi için Yargıtay ve Disiplin Kurulu kararlarını da içermektedir. Çalışmamız iki ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde, avukatlık sözleşmesinin tanımına, unsurlarına, hukuki niteliğine ve benzer sözleşmelerle arasındaki farklara değinilmiştir. Avukatlık sözleşmesinin kurulması ve tarafları da çalışmamızın ilk bölümünde incelenmiştir. Avukatın, avukatlık sözleşmesinden doğan borçları da yine çalışmamızın ilk bölümünde değinilen konulardan biridir. Çalışmamızın ikinci bölümünde avukatın sözleşmeden doğan hukuki sorumluluğu incelenmiştir. Bu konu altında ise avukatın sözleşmeden doğan hukuki sorumluluğunun şartları, sorumluluğu etkileyen hususlar, ifa imkansızlığı nedeniyle avukatın hukuki sorumluluğu, avukata karşı açılan alacak ve tazminat davaları ile avukatın mesleki sorumluluk sigortası başlıklarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of our study is the legal liability of attorney arising from contract, which covers the consequences of the attorney's acting in breach of the attorney agreement and the Attorneys' Act. The liability of compensation which arises from the attorney's breach of the contract or the Attorneys' Act is covered in our study as well. Moreover, in order to examine concrete examples, our study also contains the current debates in the doctrine and the jurisprudence of the Court of Cassation and the Disciplinary Board. The obligations of the attorney which arise within the scope of attorney's agreement are mentioned in the first part of our study as well. Our study consists of two main parts. In the first part of our study, the definition, elements, legal nature of the attorney agreement and the differences between similar contracts are mentioned. The establishment of the attorney agreement and its parties are the other topics that we have included in the first part of our study. In the second part of our study, the legal liability of attorney which arises from the agreement has been examined. Under this subject are included, the conditions of the legal liability of attorney which arises from the contract, the matters affecting the liability, the legal liability of the attorney due to the impossibility of performance, the action of debt and compensation cases against the attorney and the professional liability insurance of the attorney.