Avukatlık ücreti
Attorney's fee
- Tez No: 348026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çalışmamızın konusunu avukatlık hizmetinin karşılığı olan avukatlık ücreti oluşturmaktadır. İnsanların birlikte yaşamalarını sağlayan kurumların en önemlilerden biri hukuktur. Hukuk düzeni içerisinde hukuk bilgilerini insanların hizmetine sunan kişilerin yaptıkları hizmetin toplum içerisinde arz ettiği önem bir meslek grubu olarak avukatlığın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Avukatlık hizmeti kapsamında hukukî yardım belli bir ücret karşılığında görülür. Avukatlık hizmetinin devam edebilmesi ve her türlü etkiden uzak kalabilmesi için en önemli araç avukatlık ücretidir. Çalışmamızı yaparken asıl tez konumuz olan avukatlık ücreti bakımından önemli bulduğumuz avukatlık kavramı, avukatlık mesleğinin önemi, özellikleri ve Türk hukukunda düzenlenişi konularına çalışmamızı ilgilendirdiği ölçüde giriş bölümünde yer verilmiştir.Tez üç bölüm altında ele alınmıştır. Tezin birinci bölümünde avukatlık sözleşmesinin tanımı, unsurları, şekli, hukukî niteliği, tarafları ve taraflarının hak ve yükümlülüklerine; ikinci bölümünde avukatlık sözleşmesinde ücret, ücretin konusu, ücret hakkının korunması ve avukatlık asgari ücret tarifesine; nihayet üçüncü bölümde ise, avukatın sözleşmeden doğan sorumluluğu ve bazı özel durumlarda avukatlık ücreti konularına yer verilmiştir. Tezin sonuç kısmında ise, olan ve olması gereken hukuk açısından genel bir değerlendirme yapılarak çalışma tamamlanmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Avukatlık 2. Ücret 3. Vekâlet 4. Sözleşme 5. Müvekkil
Özet (Çeviri)
Our study consists of the attorney's fee which is for compensation for legal services performed by an attorney. One of the most important institutions that ensure the co-existence of people. The importance of the service provided by the people of legal knowledge caused the emergence of attorneyship as a profession. Legal aid is carried out in exchange of a certain amount of money within the service of attorneys, which constitutes an important means to ensure the independence of attorney from any kind of influence.In our study on attorney's fee, the introduction includes, in accordance with its relevance, the notion of attorneyship, its importance as a profession, its features and the regulations concerning itThesis consists of three parts. The first part includes the definition of attorney's contract, elements, forms, legal aspects, parties and the rights and liabilities of the parties; the second part consists of the fee in the attorney's contract; and, finally, the third part consists of the liability of the attorney stemming from the contract and attorney's fee in certain special circumstances. The conclusion consists of an evaluation on the actual and ideal laws, thus completing the study. Key Words 1. Attorneyship 2. Fee 3. Power of Attorney 4. Contract 5. Client