Avukatlık sözleşmesinden doğan ücret alacağı davası
Litigation of the attorney's fee claim under the attorneyship contract
  1. Tez No: 995767
  2. Yazar: BERK KABAAĞAÇLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Avukatlık sözleşmesi, avukatın hukuki yardımda bulunmayı üstlendiği ve bunun karşılığında ücrete hak kazandığı bir sözleşmedir. Avukatın, iş sahibi ile arasındaki avukatlık sözleşmesine dayanarak talep edebileceği bu ücret, sözleşmeden doğan avukatlık ücreti olarak adlandırılmaktadır. Avukatlık sözleşmesinden doğan ücret alacağı ve bu alacağın dava konusu yapılması, bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Tezin birinci bölümünde inceleme konusu tanıtılmış ve çalışmanın kapsamı ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, avukatlık sözleşmesinin tanımı ve unsurları açıklanmış; bu sözleşmeden doğan uyuşmazlıklara uygulanacak hukuk kurallarının belirlenebilmesi amacıyla avukatlık sözleşmesinin hukuki niteliği incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise avukatlık ücretinin belirlenmesi, muaccel olması ve hesaplanması konuları ele alınmıştır. Bu çerçevede, avukatlık ücretinin belirlenmesinde sözleşme serbestisi ve bu serbestinin sınırları açıklanmış; henüz muaccel olmayan bir alacağın dava konusu edilememesi nedeniyle, avukatlık ücretinin hangi anda muaccel hale geldiği ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir. Öğreti ve yargı kararlarında tartışmalı olan avukatlık ücretinin hesaplanması meselesi, iki başlık altında incelenmiştir. İlk olarak, ücretin taraflarca kararlaştırıldığı hâllerde izlenecek hesaplama yöntemi açıklanmış; ardından, ücretin kararlaştırılmadığı, belirsiz veya geçersiz olduğu durumlarda hâkim tarafından yapılacak takdirin esasları, yargı içtihatları ışığında ele alınmıştır. Son olarak dördüncü bölümde, avukatlık sözleşmesinden doğan ücret alacağı, görevli ve yetkili mahkeme, dava türü, ispat ve hükmün kapsamı bakımından usul hukuku yönüyle incelenmiş; çalışmada teorik değerlendirmelerin yanı sıra yargı içtihatlarına da geniş ölçüde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
An attorneyship contract is a contract whereby the attorney undertakes to provide legal assistance in return for a fee. The fee to which the attorney is entitled under the attorneyship contract concluded with the client is referred to as the attorney's contractual fee. This thesis examines the attorney's fee arising from the attorneyship contract and its eligibility to be claimed through litigation. The first chapter introduces the subject matter of the study and defines its scope. The second chapter examines the definition, essential elements, and legal nature of the attorneyship contract in order to determine the legal rules applicable to disputes arising therefrom. The third chapter focuses on the determination, maturity, and calculation of the attorney's fee. Within this framework, the parties' freedom to determine the fee and the legal limits of such determination are analyzed, and particular emphasis is placed on identifying the moment at which the attorney's fee becomes due. The issue of calculating the attorney's fee is examined in cases where the fee has been agreed upon by the parties, as well as in situations where the agreement is absent, indeterminate, or invalid, in which case the fee is determined by the court in light of judicial decisions. Finally, the thesis examines the attorney's contractual fee from a procedural law perspective, including jurisdiction, type of action, proof, and the scope of the judgment, with reference to judicial precedents.