Medeni Hukuk bağlamında cemaat vakıflarının tüzel kişilik ve mülkiyet sorunları
Legal entity and property problems of community foundations in the context of Civil Law
- Tez No: 761166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İşbu tez çalışması medeni hukuk bağlamında Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulan cemaat/azınlık vakıflarının güncel tüzel kişilik ve mülkiyet sorunlarını konu almaktadır. Çalışmamızda ilk olarak azınlık, cemaat ve vakıf kavramlarına ilişkin genel mahiyetteki bilgilere yerilecek, günümüzde cemaat vakıfları olarak adlandırılan bu kurumların iyi anlaşılabilmesi ve sorunların tespiti açısından Osmanlı ve cumhuriyet döneminde azınlıklara tanınan haklar, azınlık kurumlarının işleyişi ve özellikle de Lozan Antlaşması'nda yer alan azınlık haklarına ilişkin hükümler incelenecektir. Ardından cemaat vakıflarının geçmişten süregelen tüzel kişilik ve mülkiyet sorunları mevzuat, doktrin, içtihat ve Avrupa Birliği Türkiye İlerleme Raporları kapsamında değerlendirilecek ve çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis study deals with the current legal personality and property; problems of non-Muslim minority foundations established during the Ottoman Empire in the context of civil law. In our study, foremost, general information about the concepts of community and minority foundations will be given. To understand these institutions, which are called community foundations and to identify the existing problems clearly; the rights granted to the minorities during the Ottoman and Republican periodsand the functioning of minority institutions particularly the provisions on minority rights in the Treaty of Lausanne will be examined. Then, the ongoing legal personality and problems of non-Muslim foundations will be evaluated within the scope of legislation, doctrine, jurisprudence and European Union Turkey Progress Reports. Eventually solutions will be presented.