Spektral parametreye bağımlı ımpulsive sturm-liouville denklemleri için saçılım problemi
Scattering problem of spectral parameter dependentimpulsive sturm-liouville equations
  1. Tez No: 761203
  2. Yazar: NİSAN DENİZ BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA AYGAR KÜÇÜKEVCİLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, sınır koşulu spektral parametreye bağlı impulsive Sturm-Liouville denklemi tarafından üretilen sınır değer probleminin saçılım özellikleri çalışılmıştır. Bu kapsamda, ilk olarak problemin Jost çözümü ve saçılım çözümleri bulunmuştur. Saçılım fonksiyonu ve onun bazı özellikleri incelenmiştir. Daha sonra, resolvent operatör ve gerekli asimptotik eşitlik verilerek problemin özdeğerler kümesi belirlenmiştir. Ayrıca elde edilen sonuçlar bazı örnekler üzerinde tartışılmıştır. Tüm bu özellikler elde edilmeden önce, anlaşılırlığı artırmak için Sturm-Liouville problemi ve bu probleme ait genel kavramlar tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, scattering properties of a boundary value problem generated by a spectral parameter dependent impulsive Sturm-Liouville equation are studied. In this context, firstly, Jost solution and scattering solutions are found. Scattering function and some of its properties are investigated. Then, by giving resolvent operator and essential asymptotic equation, the set of eigenvalues of the problem is defined. Moreover, obtained results are discussed on some examples. Before getting all these properties, to increase the comprenhensibility, the Sturm-Liouville problem and the general information about this problem are introduced.