Query age of information in communication networks
Haberleşme ağlarında sorgu anı bilgi yaşı
- Tez No: 761202
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bir kullanıcı modulünün, güncelleme paketlerini kanal aracılığı ile rastgele bir kanal gecikmesine uğrayarak göndermesi için kaynak modulünden istemde bulunduğu bir güncelleme sistemi üzerinde çalışılmıştır. Amaç sorgu anlarındaki ortalama bilgi yaşını enküçüklemektir ve sorgu anları bir stokastik süreç ile belirlenmektedir. Arz güdümlü bir güncelleme sisteminde kaynak modulünün yeni bir güncelleme paketinin ne zaman gönderileceğine ortalama bilgi yaşını enküçüklediği daha önce çalışılmış bir probleme referansla yeni probleme Çek veya Bekle (PoW) problemi ismi verilmiştir. Bu iki problemin karşılaştırılması yapılmıştır: (i) Eğer sorgu anları Poisson süreç ile belirlenirse zamana göre ortalama bilgi yaşını enküçükleyen politika ayrıca sorgu anlarındaki ortalama bilgi yaşını da enküçüklemektedir ve iki ortalama en küçük bilgi yaşı birbirine eşittir; ve (ii) aşağıda verilecek iki durumda sorgu anlarındaki elde edilebilecek en iyi ortalama bilgi yaşı her zaman zamana göre elde edilebilecek en iyi ortalama bilgi yaşından daha küçüktür: (1) Sorgu anları periyodik ve kanal gecikmesi rastgele olduğunda ve (2) sorgu anları genel bir süreç ve kanal gecikmesi sabit olduğunda. PoW problemini tek sorgu anı için incelediğimizde bu problemin stokastik en kısa yol (SSP) problemleri sınıfından sayılamaz durum ve aksiyon uzayı sınıfına dahil olduğunu fark ettik ve bu sınıftaki problemlerin genel çözümü daha önce bulunamamıştır. Bu problemin çözümüne ulaştık ve bu çözümü periyodik sorgu anlarındaki PoW probleminin çözümünde kullandık.
Özet (Çeviri)
We study a pull-based status update communication model where a source node submits update packets to a channel with random transmission delay, at times requested by a remote destination node. The objective is to minimize the average query-ageof- information (QAoI), defined as the age of information (AoI) measured at query instants that occur at the destination side according to a stochastic arrival process. In reference to a push-based problem formulation defined in the literature where the source decides to update or wait at will, with the objective of minimizing the time average AoI at the destination, we name this problem the Pull-or-Wait (PoW) problem. We provide a comparison of the two formulations: (i) Under Poisson query arrivals and random transmission delay, an optimal policy that minimizes the time average AoI also minimizes the average QAoI, and these minimum values are equal; and (ii) the optimal average QAoI is shown to be less than or equal to the optimal time average AoI under the following two cases: (1) Periodic query arrivals and random transmission delay and (2) general query arrivals and constant transmission delay. We identify the PoW problem in the case of a single query as a stochastic shortest path (SSP) problem with uncountable state and action spaces, which has been not solved in previous literature. We derive an optimal solution for this SSP problem and use it as a building block for the solution of the PoW problem under periodic query arrivals.