Blok zinciri teknolojisinin liman lojistiğine etkileri
Effects of blockchain technology on port logistics
  1. Tez No: 761242
  2. Yazar: MUSTAFA KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Denizcilik, Ulaşım, Information and Records Management, Marine, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Blok zinciri, birçok kişi tarafından yıkıcı bir çekirdek teknoloji olarak kabul edilen ve gelişmekte olan bir teknolojidir. Blok zinciri, endüstrilerde dijital dönüşümü birçok yönden destekleyebilecek teknolojilerden biridir. Bu gelişmiş teknolojinin, kuruluşlar ve işletmeler için merkezi olmayan, şeffaf ve güvenli bir ortam sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada ülkemizdeki blok zincirinin liman lojistiğinde kullanımına dair bir durum tespiti yapılmıştır. Ülkemizden ve dünyadan örnekler sunularak konu somutlaştırılmıştır. Türkiye'deki limanların yöneticileri ile yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile on sekiz liman yöneticisi ile görüşülmüştür. Yapılan nitel araştırmada blok zincirinin liman lojistiğine katkı sağlayabileceği alanlar belirlenmiştir. Aynı zamanda liman lojistiğinde blok zinciri uygulamalarında karşılaşılabilecek engeller tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışmanın, gelecekte blok zincirinin denizcilikte ve liman lojistiğinde kullanımı konusu ile ilgili çalışma yapmak isteyen araştırmacılara fayda sağlaması ve ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Blockchain is an emerging technology that is considered by many to be a disruptive core technology. Blockchain is one of the technologies that can support the digital transformation in industries in different ways. This advanced technology is thought to provide a decentralized, transparent and secure environment for organizations and businesses. In this study, an assessment has been conducted regarding the usage of the blockchain in port logistics in our country. The subject has been embodied by presenting examples from our country and the world. Eighteen port managers were interviewed by semi-structured interview technique with port managers in Turkey. In this qualitative research, the areas where the blockchain can contribute to the port logistics have been determined. At the same time, obstacles that may be encountered in blockchain applications in port logistics have been identified. It is expected that this study will benefit and light the way for researchers who want to study the usage of blockchain in maritime and port logistics in the future.